جاذبه تاریخی مسجد گنجعلی‌ خان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

مسجد گنجعلی ‌خان در کنار سرای گنجعلی خان قرار دارد. این مسجد در واقع محل عبادت حاکم کرمان و به روایتی دیگر نمازخانه کاروانسرا یا مدرسه مجموعه گنجعلی‌خان بوده است. بنای مسجد گنجعلی‌خان کرمان، کوچک و مشتمل بر شبستانی به ابعاد 5×25/5 متر و ایوان ورودی است که نمای ایوان، ساده است و روی پوشش آن، طرح‌هایی هندسی بر روی گچ کشیده است.

جاذبه تاریخی مسجد گنجعلی‌ خان

این مسجد به لحاظ معماری و هنرهای به کار رفته در آن از مقرنس‌کاری داخل گنبد و خطاطی گرفته تا حجاری‌ها و کاشی‌کاری‌های داخل و بیرون مسجد و گچبری‌های اجرا شده بر طاق نما که چشم بسیاری از گردشگران را به خود خیره می‌کند همه و همه سبب شده تا این مسجد کوچک مجموعه ای از هنرهای دوره صفویه را یک جا به نمایش عموم بگذارد.

کف ایوان این مسجد سنگی است و بر بالای در چوبی آن، کتیبه‌ای سنگی با این عبارات نصب شده است«شکر که از دولت شاه عباس شاه آنکه جهان گشت زعدلش بهشت گنجعلی‌خان شده در سبع والف بانی این مسجد طاعت سرشت».

جاذبه تاریخی مسجد گنجعلی‌ خان

بعد از ورودی ایوان، راهروی باریک و تاریک با پوشش کوتاه و بعد از آن، فضای گنبددار شبستان قرار گرفته است.در این شبستان، به کمک دو ستون، بالکن یا رواقی در یک ضلع برپا داشته‌اند که از طریق پلکانی می‌توان به بالای آن راه یافت. پوشش گنبدی بنا دارای 12 نورگیر است که در ضلع قبله مسجد، محرابی تعبیه و در میانه آن، لوح مرمرین بزرگی با نقش گلدان نصب کرده‌اند. تزئینات شبستان مشتمل بر نقاشی، گچ‌بری، مقرنس کاری و کاربندی است.

این مسجد در دوره اخیر تعمیر و مرمت شده و امروزه برای اقامه نماز و نیز بازدید علاقمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسجد گنجعلی خان که از جاذبه های گردشگری کرمان می باشد ، به ثبت رسیده است.

شما می‌توانید از این جاذبه گردشگری محبوب در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان بازدید کنید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما