از شهرهای ساخته شده توسط سلوکی‌ ها در غرب ایران  که از جانشینان اسکندر مقدونی بودند، معبد سلوکی یا لائودیسه در نهاوند است که به نام همسر آنتیوخوس سوم نامگذاری شده است. بقایای این شهر در محله دوخواهران در شمال نهاوند کشف شده كه بیشتر آن در زیر خاك مدفون مانده است. در حفاری‌هایی‌ که‌ در سال ‌1322 صورت‌ گرفت‌ کتیبه‌ای‌ به‌ خط‌ یونانی‌ پیدا شده‌ که‌ مربوط‌ به‌ آنتیو خوس‌ سوم‌ پادشاه‌ سلوکی است. این کتیبه از دو قسمت متمایز تشکیل شده که قسمت اول نامه‌ایست از مندموس که فرمان شاه را به اهالی نهاوند ابلاغ و از آنان درخواست می‌کند تا فرمان وی را روی سنگی نقش کرده و در معبد اصلی شهر نصب کنند.

قسمت دوم کتیبه مانند نامه آنتیو خوس سوم به مندموس بوده که به خاطر ملکه لائودیسه نگاشته و بنیانگذاری یکی از شعائر مذهبی را به ملکه یادآوری می‌کند که ملکه به سمت کاهنه بزرگ از حقوق مسلم و مزایای ویژه حوزه حکومتی مندموس برخوردار شود.

جاذبه گردشگری معبد سلوکی

در این محل چهار مجسمه کوچک مفرغی نیز پیدا شده که یکی از این مجسمه‌ها الهه‌ای را نشان می‌دهد که سرش هلال خورشید بوده و گل زنبقی در میان آن قرار گرفته و در دست‌هایش شاخه‌ای پر از میوه است. احتمال دارد این مجسمه ملکه لائودیسه الهه فراوانی یونان باشد.

علاوه بر کتیبه مذکور دو کتیبه کوچک دیگر هم در این محل پیدا شده که یکی از آنها تقریبا سالم است. این‌ کتیبه‌ که‌ قسمتی‌ از آن‌ بر اثر فرسایش‌ از بین‌ رفته‌ هم ‌اکنون‌ در موزه‌ ایران‌ باستان‌ نگهداری‌ می‌شود. از این‌ معبد ستون، سرستون، ته‌ ستون‌ و تکه‌ سنگ‌هایی‌ یافت‌ شده‌ که‌ در پاساژ حاجیان، بازار نهاوند و بعضی منازل‌ وجود دارد. قلعه‌ یزدگرد که‌ در مجاورت‌ معبد لائودیسه‌ قرار دارد، حدود 6 قرن‌ بعد از معبد ساخته‌ شده‌ و تفاوت‌ آن‌ با معبد سبک‌ معماری‌ آن‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ کاملا ایرانی‌ و سنتی‌ ساخته‌ شده‌ است. همراه‌ کتیبه‌ معبد لائودیسه‌ پیکرهای‌ کوچکی‌ به‌ نام‌های‌ زئوس، آپلو، آتنا و دمترو یافت‌ شد که‌ هم‌اکنون‌ در موزه‌ ایران‌ باستان‌ حفاظت می‌شوند.

هنگامی‌که پروفسور گریشمن به منظور کاوش در تپه گیان به نهاوند آمده، درحین کاوش چند روزی ناپدید می‌شود. گریشمن سپس به محل کاوش‌های تپه باستانی گیان بازمی‌گردد و مشخص می‌شود که در مدت غیبت چند روزه‌اش، مشغول حفاری و کاوش در تپه دوخواهران نهاوند(محل معبد لائودیسه) بوده که در این هنگام موفق به کشف پیکر برنزی چهار الهه یونانی می‌شود.

  آتشکده نوشیجان ، آتشکده ای زیبا در ملایر

جاذبه گردشگری معبد سلوکی

بر اثر حفاری‌هایی متعددی‌ که‌ برای‌ یافتن‌ آثار معبد سلوکیان‌ در نهاوند انجام‌ شده‌ ستون‌ها، سرستون‌ها و سنگ‌های‌ تراش‌ خورده‌ زیادی‌ یافت‌ شده‌ است. همچنین‌ سنگ‌هایی‌ در حمام‌های شهر، منازل‌ قدیمی و بازار نهاوند یافت‌ شده‌ که‌ برخی‌ معتقدند که‌ این‌ سنگ‌ها از بقایای‌ ستون‌های‌ معبد هستند.برخی‌ باستان‌شناسان‌ معتقدند این آثار متعلق‌ به‌ دوره‌ قاجار و حمام‌های‌ این‌ دوره‌ هستند و هیچ‌ ارتباطی‌ به‌ معبد ندارند.

معبد لائودیسه‌که از جاذبه های گردشگری نهاوند می باشد در سال 1948 در فهرست آثار باستانی جهانی قرار گرفت .

نویسنده

یک نظر بنویسید