این منطقه درشمال شهرستان بندرعباس و قسمت جنوبی شهرستان حاجی آباد قرارگرفته است و وسعت منطقه درحدود ۳۶۰۰۰ کتارمی باشد. این منطقه در قسمت مرتفع استان قرارگرفته و حداقل ارتفاع آن درحدود ۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می باشد. کوه هماگ از سمت شمال با روستای شمیل ‌‍، جائین ، فارغان و بخوان از قسمت شرقی با روستای هماگ از قسمت جنوبی با روستاهای سیاهو ، زاکین ، تنب سورو ، تل گردو ، یخوران و از سمت غرب با روستای سیرمند هم جوار است . این کوه بلند ترین ارتفاع را در استان هرمزگان از رشته کوههای زاگرس دارد. و بلند ترین قله آن تشگر میباشد .

منطقه حفاظت شده هماگ

منطقه کوه هماگ که از جاذبه های گردشگری حاجی آباد میباشد،طی مصوبه شماره ۳۵۱ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

آب و هوای منطقه گرم وخشک بوده و درارتفاعات ، زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل می باشد .

پوشش گیاهی:

در اراضی پائین دست مناطق جنوبی منطقه حفاظت شده هماگ بیشتر گونه های گرمسیری از قبیل کهور، کنار، گیشدر، استبرق، خرزهره، بید، پده و در ارتفاعات میانی بادام کوهی، بادامک، بنه، قیچ، آبنوس، گون و در ارتفاعات بالا ارس و زیتون وحشی از گیاهان غالب منطقه می باشد.

منطقه حفاظت شده هماگ

گونه های شاخص جانوری:

وجود ارتفاعات، تپه ماهورها و دشتهای این منطقه شرایط زیستگاهی مناسبی را برای گونه های مختلف فراهم ساخته است.

پستانداران: مهمترین پستانداران منطقه حفاظت شده کوه هماگ را در ارتفاعات بالا کل و بز و در ارتفاعات میانی قوچ ومیش، پلنگ، گربه وحشی و درتپه ها و مناطق دشتی جبیر، روباه معمولی، کفتار، گراز، خدنگ و انواع جوندگان تشکیل می دهند.

  جاذبه های توریستی و تفریحی شهر فین هرمزگان

حدود یکصد جبیر در این منطقه زندگی می کنند.

منطقه حفاظت شده هماگ

پرندگان: پرندگان غالب منطقه از گونه های کبک و تیهو می باشند که درتمام فصول سال به وفور یافت می شوند. انواع پرندگان شکاری، جغدها و پرندگانی نظیر دیدومک، زنبورخورها، لیکو، سبزقباها، باقرقره، سسک ها، دم جنبانک و چک چک نیز در این منطقه زیست می کنند.

خزندگان: شامل انواع مار، آگاما، بزمچه و مارمولک می باشد.

منبع : safariran،iew
نویسنده

یک نظر بنویسید