منطقه حفاظت شده پرور (Parvar) واقع در شمال شرقی شهرستان سمنان و در مرز استان مازندران واقع شده است.منطقه حفاظت شده پرور از جاذبه های سمنان،شباهت زیادی به پارک ملی گلستان دارد. دشت های پست، تپه ماهور، کوه ها و صخره های بلند و جنگل های پراکنده و متراکم همگی با هم در یکجا دیده می شود.به جز پرور، روستاهای کلیم، کاورد، تلاجیم، فینسک، ملاده، شلی، هیکو، سرخ ده، اوپرت و … در قسمت کوهستانی منطقه واقع شده اند که این خود باعث به وجود آمدن تعارض زیاد مردم با حیات وحش شده است.

طبیعت بکر منطقه حفاظت شده پرور

شاید بتوان گفت پرور، گلستان کوچک است و تمام آن ویژگی ها را در منطقه ای کوچکتر می توان یافت.پوشش گیاهی متنوع منطقه پرور شگفت انگیز است.وسعت این دشت میان کوه های پوشیده از درخت را با توجه به رد ماشین می توانید تصور کنید.پرور دارای سه منطقه امن حفاظتی است: صیدوا که همان منطقه دشتی پرور است، رودبارک که پوششی جنگلی دارد و سرتنگه پرور که صخره هایی بلند و تنگه ای زیبا دارد.منطقه پرور هم مرز با منطقه حفاظت شده بولا و پناهگاه حیات وحش دودانگه و در نزدیکی پارک ملی کیاسر واقع شده است که این خود گویای اهمیت این زیستگاه ارزشمند کشور است.

اقلیم نیمه خشک سرد تا مرطوب معتدل و دامنه ارتفاعی ۱۱۹۰ تا ۳۳۰۰ متر در دشت و کوهستان، تنوع زیستی خوبی را در پرور به وجود آورده است.

طبیعت بکر منطقه حفاظت شده پرور

در منطقه حفاظت شده پرور، جمعا ۳۹ گونه پستاندار در قالب ۳۵ جنس مربوط به ۱۴ خانواده از ۵ راسته موجود میباشند که وجود ۶ راسته از ۷ راسته پستاندار خشکی زی و حدود یک چهارم گونه های پستاندار موجود کشور در این منطقه، جایگاه و ویژگی های اکولوژیکی و با ارزش آنرا می رساند.
پستانداران این منطقه شامل : مرال، شوکا، گراز، خرس قهوه‌ای، پلنگ، سیاه گوش، کاراکال، گربه پالاس، گربه وحشی، کل و بز، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه معمولی، شغال، کفتار، سمور، تشی، خرگوش.

  جاهای دیدنی گرمسار ، شهر خواران در زمان اشکانیان

پرند‌گان این منطقه  نیز شامل : کبک د‌ری، بلد‌رچین، هوبره، کبک، تیهو، هد‌هد، شاه بوف، جغد، سینه سرخ و انواع پرند‌گان شکاری.
خزند‌گان و دوزیستان نیز شامل: افعی، کفچه مار، مار جعفری، انواع آگاما، بزمجه، لاکپشت و انواع وزغ‌ها.

طبیعت بکر منطقه حفاظت شده پرور

منابع مهم آبی منطقه رودخانه ها، چشمه ها و سنگاب‌ها هستند. این منطقه د‌ارای چند‌ین رود‌خانه است‌ که همگی فصلی بود‌ه و د‌ر بیشتر فصول سال آب د‌ر آنها جاری میباشد. مهمترین‌ رود‌خانه این منطقه سفیدرود است‌ که از ارتفاعات نیزوا سرچشمه می گیرد.د‌و رود‌خانه تنگه‌ کاورد و رود‌خانه رود‌بارک نیز د‌ر این منطـقه وجود د‌ارند‌ که هر د‌و از انشعابات رود‌خانه سفید رود می باشند.

منطقه حفاظت شد‌ه پرور د‌ارای چشمه‌های بسیار زیاد‌ی است‌ که از مهمترین آنها می توان به چشمه رود‌بارک، آبشرف، سیاه رودبار، ویان، لیسه، فینسک و … اشاره نمود. سنگ آب مرنو، سفید خاک و چهل نو از سنگاب‌های مهم منطقه می باشند.

مسیر دسترسی به پرور از سمنان در جهت شمال و در جاده مهدی شهر، با گذر از شهمیرزاد در جاده کیاسر به سمت فولادمحله حرکت کرده و در ۳۴ کیلومتری شهمیرزاد با رسیدن به گردنه گرمکش به سمت روستای پرور تغییر جهت می دهیم.

منبع : mazandaran.irib،yjc،iew
نویسنده

یک نظر بنویسید