دلفان را باید سرزمین گنج های پنهان دانست چون هنوز بسیاری از آثار طبیعی و تاریخی این دیار ناشناخته مانده است.سرزمین آبشارهای خروشان، پل های تاریخی، چشمه های اعجاب آور و غارهایی كه هر كدام تابلوی زیبای طبیعت را كامل كرده اند.
یكی ازشگفتی های این شهرستان كوه شگفت انگیز و پر راز و رمز \’مهراب\’ است كه طبیعت زیبای آن از زبردستی نقاش ازل خبر می دهد.این كوه در حوزه جغرافیایی شهرستان دلفان واقع شده و عظمت و تصویر زیبای آن در ادبیات و فرهنگ عامه مردم منطقه نمایان است به گونه ای كه آنان از این كوه سترگ به عنوان یك كوه پر از رمز و راز و افسانه ای یاد می كنند.

نتیجه تصویری برای مهراب کوه افسانه ای

این کوه زیبا که از جاذبه های گردشگری نورآباد است،از دو نیمه مهراب کوچک و مهراب بزرگ شکل گرفته که هر کدام پوشیده از درختان کهنسال سبز قبایی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور، انجیر، سیب و گلابی وحشی باغ سیری جان و… است.

در کوه مهراب غارهای زیادی وجود دارد اما بزرگترین آنان غار امان است که به زبان محلی آنرا ‘مرامان’ می نامند.مهراب کوه با وجود غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده ها غار کوچک و بزرگ دیگر از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین و محلی برای دامداران رهگذری بوده و همواره حافظ جان و مال مردم دره مهرگان بوده است. بسیاری از کسانی که با حاکمان منطقه اختلاف یا در حال مبارزه با شاهان بوده اند، این کوه و غارهای آن محل جولان آنان بود.

  جاذبه های دیدنی سپید دشت ـ شهری مملو از آبشارهای خروشان

همچنین آبشار داله لان که بلندترین آبشار دلفان است نیز در دامنه کوه مهراب واقع شده است.این آبشار که در زبان این دیار به آن داله لانه (به معنی آشیانه عقاب ها) می گویند،با ارتفاع بیش از پنجاه متر زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است.مسیر این آبشار برای عبور سخت و صخره ای است و حتما با راهنمای محلی و آشنا به مسیر باید همرا شوید.

نتیجه تصویری برای مهراب کوه افسانه ای

این کوه افسانه‌ای با دره ها و طبیعتی دل انگیز گنج ناشناخته ای برای بسیاری از دوستداران طبیعت است. کوه شکفت‌انگیز مهراب به همراه آبشارسوله و امامزاده پیرمحمد و تنگه گاوشمار که در میربگ جنوبی واقع شده‌اند،می‌تواند یکی از قطب های گردشگری برای گردشگران باشد.

این کوه در کنار تمام زیبایی‌های طبیعی و منحصر به فرد، دارای حیات وحش غنی و گونه‌های جانوری چون گرگ، کفتار، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، گربه وحشی و پرندگانی همچون عقاب، بلبل، جغد، باز، کبک، بلدرچین، کبوتر وحشی در آن است.

مسیر دسترسی

مهراب کوه در ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع گردیده است.برای رسیدن به دامنه آن باید از روستای های«جواد آباد» و «اناره» عبور کنید.از روستای گردکانه در جنوب غربی شهر نورآباد به مهراب کوه میتوانید دسترسی یابید که مبدأ اکثر کوهنوردان برای سفر به مهراب کوه است.در سمت شمال این روستا، قامت بلند مهراب کوه نمایان است.از روستای گردکانه که حرکت کنید پس از حدود 45 دقیقه کوهپیمایی سنگ های یک قبرستان قدیمی نمایان میشوند.در روی این سنگ ها صحنه هایی از رزم و شکار حیوانات حکاکی شده که قدمت تاریخی منطقه را نشان می دهد.

منبع : irna،tripyar،alaedin.travel
نویسنده

1 نظر

  1. ممنون از شما خانم هادی
    خیلی دقیق و واضح اصالت و تاریخ منطقه رو بیان کردید
    دلفان جاذبه های زیادی داره که اگه مسئولین کمر همت ببندند میتونن گردشگران خارجی رو هم وارد منطقه کنند و ایجاد اشتغال و کسب در آمد بشه برای اهالی زحمتکش این دیار که همیشه مورد کم مهری واقع شده اند

یک نظر بنویسید