جاذبه گردشگری چشمه و غار دوخواهران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

در شمال‌شرقي شهر آستانه و در دامنه کوه دوخواهران از رشته کوه راسوند چشمه‌اي قرار دارد که به چشمه دوخواهران معروف است.  در اين چشمه دو تونل غار مانند وجود دارد. یک تونل که از آن آب چشمه بیرون می زندارتفاع این تونل نزدیک به دو متر و عمق ان حدود 8 متر می باشد.در بالای این تونل – تونل دیگری وجود دارد که به طور متوسط 5/1 تا 2 متر ارتفاع و بیش از 10 متر عمق دارد. این دو تونل معروف به غار دو خواهران می باشد .

جاذبه گردشگری چشمه و غار دوخواهران

طبق اعتقادات مردم منطقه، دوخواهر از نوادگان امام علی(ع) برای در امان ماندن از شر دشمنان در اين غار پناه گرفته و از خدا تقاضای غيب شدن خود را کردند که چنين شده است.بنابراين از اين نظر آب چشمه مقدس بوده و مکان خروجی آب مورد زيارت اهالی روستای دوخواهران قرار می گيرد.
از ابتدای خروج آب تا پايين روستای دو خواهران انواع درختان تنومند و کهنسال چنار، صنوبر، بيد و گردو وجود دارد که از اين آب تغذيه می کنند. همچنين آب اين چشمه برای کشاورزی و شرب هم مورد استفاده قرار می گيرد.
چشم‌انداز زيبای چشمه دوخواهران و دشت آستانه، آب سرد و سبک چشمه و ارتفاعات زيبای کوه‌های راسبند هر ساله تعداد زيادی از علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبيعی و زيارتی را به ويژه در فصول بهار و تابستان به اين منطقه می کشاند.

جاذبه گردشگری چشمه و غار دوخواهران

این چشمه که از جاذبه های گردشگری آستانه میباشد،برای عامه مردم و اهالی روستایی دو خواهران این چشمه جنبه تقدیس و زیارتی دارد کیفیت آب این چشمه بسیار خوب می باشد و زمین های کشاورزی روستای دو خواهران را مشروب می نماید . اين چشمه در روستای دوخواهران قرار دارد و برای دسترسی به آن بايد در 6 کيلومتری جاده شازند ـ نورآباد در راه خاکی سمت شرق جاده مسير را ادامه داد تا پس از گذشت 3 کيلومتر به آن‌ رسيد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما