عمارت کلاه فرنگی از جاهای دیدنی بندرعباس

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

کلاه فرنگی، یکی از جاذبه های بندرعباس بوده که در گذشته در آن تجارت داخلی و خارجی انجام می شده است. قدمت این عمارت را به دوره صفویه نسبت می دهند. نام این عمارت به این دلیل انتخاب شده که معماری آن الهام گرفته از سبک اروپایی است.

بنای اصلی ساختمان به پیش از قاجار و به دوره صفویه باز می گردد، اما از آنجا که این عمارت از معماری اروپایی در آن زمان تأثیر گرفته، مانند تعداد زیادی از عمارات دوره قاجار به عمارت کلاه فرنگی شهرت دارد.

آشنایی با عمارت کلاه فرنگی ، یکی از جاذبه های بندرعباس

مصالح به‌کار رفته در عمارت کلاه فرنگی عبارت‌اند از: سنگ سیاه متعلق به قلعه هرمز،ساروج و گچ.سقف عمارت از چوب قطور ساج ساخته شده و درب و پنجره‌ها دارای تزیینات منبت است. اتاق‌ها نیز دارای تزیینات گچ‌بری است.عمارت کلاه‌فرنگی مجموعا دارای حدود ۳۳ اتاق و سالن بزرگ و کوچک است که در سه ضلع شمال و جنوب و غرب طبقه فوقانی، مهتابی وسیعی در امتداد عمارت ساخته شده و مشرف به محیط اطراف است.

آشنایی با عمارت کلاه فرنگی ، یکی از جاذبه های بندرعباس

عمارت کلاه فرنگی شامل طبقه همکف برای نگهداری کالا و طبقه دوم برای شکیلات اداری و سکونت و دو حیاط وسیع هم در شمال مغرب با آب انبارهای متعدد بود.بر فراز طبقه دوم ساختمان هشت گوشی از چوب ساخته بودند که در وسط آن گنبدی مخروطی شکل قرار داشت.گنبد مذکور شبیه به کلاهی بود که در آن روزگاران، مردم اروپایی “فرنگی‌ها” بر سر می‌گذاشتند.به همین سبب آن بخش از ساختمان به کلاه‌فرنگی شهرت یافت و به تدریج نام کلاه‌فرنگی به کل عمارت اطلاق شد.

شما برای دسترسی به این بنا باید سراغ اسکله قدیمی بندرعباس را در بلوار طالقانی بگیرید و در آن جا عمارت را مشاهده خواهید کرد. البته خود اسکله نیز از دیدنی هایی است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید