رویای دست ‌نیافتنی هر انسانی حضور در جایی است که نسیم روح‌نوازی صورتش را نوازش کند و قطرات باران گونه‌ای روحش را تازه کند. اگر به دنبال مکانی هستید تا این رویای دل‌انگیز را به واقعیت بدل کنید پیشنهاد ما این است که در سفر خود به جلفا از آبشار آسیاب خرابه دیدن کرده و سفری بی‌نظیر را تجربه کنید. بی‌شک یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و شهر جلفا آبشار آسیاب خرابه از جاذبه های جلفا است.

وجه‌ تسمیه آبشار آسیاب خرابه این است که در گذشته در این منطقه آسیاب آبی موجود بوده که مردم از آن استفاده می‌کردند. اما اکنون به دلیل این‌که بخش‌های اعظم آن تخریب‌ شده و دیگر کاربردی ندارد به این نام مشهور است.

ارتفاع آسیاب ۱۰ متر و مساحت محوطه پایینی آن ۲۰۰ متر مربع است.

آبشار آسیاب خرابه یکی از قشنگ‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی‌

آبشار آسیاب خرابه مکانی منحصر به‌ فرد در دل کوه‌ها است که آب آن از کوه‌های کیامکی سرچشمه می‌گیرد و سطح دیواره‌های آبشار که از گیاهان آبزی و خزه‌ها پوشیده شده است منظره‌ای فوق‌العاده و بسیار چشم‌نواز به وجود آورده است. درختان انجیر واقع در کنار چشمه‌ها زیبایی این آبشار را دو چندان کرده است.

در روزهای سرد سال، آب آبشارها یخ می‌زنند و حسابی تماشایی می‌شوند.

اگر تابستان به اینجا بیاییم، چادرهای رنگارنگ گردشگران را می‌بینیم که نزدیک آبشار برپا شده‌اند. در مسیر پارکینگ تا آبشار، چند تا آلاچیق هم هست که باربیکیو هم دارند.

آبشار آسیاب خرابه یکی از قشنگ‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی‌

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان در اینجا خبری از گرما نیست. اگر لباس اضافه همراه داشته باشیم، می‌توانیم کمی آب‌بازی کنیم و حسابی خوش بگذرانیم. قطره‌های آب که به اطراف پخش می‌شود، خنکی مطبوعی دارد. در تابستان محوطه آبشار از همیشه شلوغ‌تر است و گردشگران داخلی و خارجی زیادی با تور یا همراه خانواده به‌ دیدنش می‌آیند.

  مجموعه کلیساهای آذربایجان

درست است که پاییز و زمستان هوای این منطقه سرد می‌شود، اما اگر گردشگر حرفه‌ای باشیم، از دیدن آبشار یخ‌زده در سرما هم حسابی لذت می‌بریم. اما بهتر  است بعد از دیدن آبشار و پیش از تاریکی هوا به سمت جلفا برگردیم.

مسیردسترسی

برای سفر به آبشار خرابه پس از رسیدن به جلفا جاده خروجی شهر را به سمت شرق وارد شده و به‌ موازات رود ارس ۲۵ کیلومتر را طی کنید تا به جاده فرعی و تابلوی ورودی «آبشار آسیاب خرابه» برسید.‌ پس از ورود به این جاده فاصله شما تا آبشار ۸ کیلومتر خواهد بود پس‌ازآن، قبل از رسیدن به آبشار به یک دوراهی می‌رسید. در این دوراهی سمت چپ، شما را به روستای الوان راهنمایی می‌کند و سمت راست مسیر شما برای رسیدن به آسیاب خرابه است.

آبشار آسیاب خرابه یکی از قشنگ‌ترین جاهای دیدنی آذربایجان شرقی‌

جاذبه‌های نزدیک

کلیسای سنت استپانوس: نمی‌شود تا جلفا برویم و این کلیسای باشکوه را نبینیم. کلیسای سنت استپانوس در ۱۷ کیلومتری جلفا قرار گرفته و حدود نیم ساعت با شهر فاصله دارد. روی دیوارها و سقف‌های این کلیسای تاریخی پر است از حکاکی، نقاشی و نقش‌برجسته‌های هنرمندانه.  این کلیسا گنبد ۱۶ ضلعی خیلی قشنگی هم دارد.

هر سال در روز ۱۴ مرداد ارامنه از شهرها و کشورهای مختلف به این کلیسا می‌آیند و مراسم برگزار می‌کنند. گردشگران از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد ازظهر می‌توانند از کلیسای سنت استپانوس دیدن کنند.

کلیسای چوپان: در جاده کنار رود ارس، یک کلیسای باستانی دیگر هم می‌بینیم که اسمش کلیسای چوپان است. کلیسای چوپان در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده و هنوز ساختمانش سالم است. البته داخل ساختماش را نمی‌شود دید. نزدیک کلیسای چوپان، کاروانسرای خواجه نظر قرار گرفته که متعلق به دوره صفوی است.

  معرفی شهر سیس

آبشارها و چشم اندازهای طبیعت منطقه جلفا:

آبشار آسياب خرابه (جلفا-سيه رود)

آبشارهای ماهاران (روستای قشلاق)

آبشار اوللار (روستای داران)

درختان كهنسال (روستای زاويه)

چشمه علی روستای زاويه

چشمه امام زاده روستای سيه سران

امکانات رفاهی منطقه

در کنار محوطه آبشار و در طول تمام مسیری که از کنار پارکینگ تا پای آبشار طی کردید، محوطه‌ هایی برای استراحت کردن و خوردن نهار و حتی پختن کباب تعبیه شده است و می‌تواند خستگی راه را از تنتان بیرون کند، البته به شرط اینکه نهار را همراه آورده باشید؛ وگرنه مجبور هستید برای صرف نهار به غذاخوری‌ های شهر جلفا که بیشتر در کنار بازارچه مرزی در ابتدای جاده ساحلی قرار دارند و یا به مهمانسرای جهانگردی جلفا در خیابان امام شهر جلفا در میدان شهید بهشتی مراجعه کنید.

اگر خواهان گردشی طولانی‌ تر و دیدن دیگر جاذبه‌ های منطقه مانند مجموعه کلیساهای ثبت جهانی هستید می‌توانید شب را در همین مهمانسرا بمانید. برای این کار بهتر است اول با پذیرش هتل با شماره  42022220  041  تماس بگیرید.

نگران دسترسی به پمپ بنزین نباشید. در ورودی شهر جلفا و داخل شهر به بنزین دسترسی خواهید داشت. در میدان یادبود پمپ CNG هم موجود است.

در محوطه آبشار آنتن دهی تلفن همراه شما قطع نمی‌ شود، اما به دلیل مرزی بودن منطقه دقت کنید که از خط تلفن خارجی که فرکانس قوی‌ تری دارد استفاده نکنید.

نکات امنیتی منطقه مرزی

در مسیر آبشار آسیاب خرابه همپای رود ارس مسافرت می‌کنید، اما توجه داشته باشید که برای گرفتن عکس یادگاری با این رود پر پیچ و خم نباید خودرو خود را متوقف کرده و پیاده شوید، اینجا منطقه‌ای مرزی است و شما اجازه توقف یا عکسبرداری ندارید. برای حفظ آرامش سفرتان هم که شده به این نکته دقت کنید.

منبع : snapptrip،tripyar
نویسنده

یک نظر بنویسید