معرفی روستا و آبشار دشتک ابرج بهمراه تصاویر آن

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

آبشار دشتک ابرج اقلید در موقعیت جغرافیایی E522753 N301715 در استان فارس قرار دارد.روستای دشتک نیز یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است و به لحاظ استقرار در دشتی کوچک به نام دشتک معروف شده‌است.آبشاردشتک ابرج در ناحیهٔ دشتک ابرج در شهـرستان مرودشت واقع شده‌است.این مکان دارای پتانسیل جذب گردشگر است و دارای دو آبشار زیبا هست به علت نبود راه مناسب در حال حاضر کمتر گردشگری به آن منطقه میرود.

معرفی روستا و آبشار دشتک ابرج بهمراه تصاویر آن

آبشار زیبای دشتک از جاذبه های مرودشت،در منطقه ای مرتفع وتاریخی در ۶۵ کیلومتری شمال غرب مرودشت در نزدیکی شیراز واقع است. این آبشار در نزدیکی روستای دشتک  و در هشت کیلومتری شمال سد درودزن قرار گرفته و جنگلی از درختان گردو بر زیبایی مسیر آبشار افزوده است که در بدوورود چشمان هر بیننده ای را خیره می کند.

معرفی روستا و آبشار دشتک ابرج بهمراه تصاویر آن

بقایای آثاری از دوره هخامنشیان در روستای دشتک به جا مانده‌ است و تاریخ شکل گیری روستا بر اساس سنگ نوشته‌های گورستان قدیمی دشتک به قرن هفتم ه.ق مربوط است.روستای دشتک در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت کالبدی آن به تبعیت از شیب محل استقرار به صورت پلکانی شکل گرفته‌ است. شبکه معابر روستا به عنوان شریان ارتباطی از الگوی نامنظم برمبنای نیاز مردم و محدودیت‌های توپوگرافی شکل گرفته‌اند و غالب معابر به صورت پیچ در پیچ، نامنظم و کم عرض می‌باشد. خانه‌های قدیمی روستا از سنگ، خشت و گل ساخته شده و با چینش پلکانی، خود جلوه زیبایی به روستا داده‌اند. روستای کوهستانی دشتک با اقلیم معتدل، پوشش جنگلی، باغات وسیع، چشمه ساران فراوان، آبشارهای زیبا و مناظر و چشم اندازهای دل نواز به ویژه در فصول بهار و تابستان، فضای بسیار جذابی را برای بیننده فراهم می‌آورد. معماری پلکانی روستای دشتک جلوه بسیار چشم گیری به آن بخشیده‌ است که بیننده خوش ذوق را به تحسین وا می‌دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، درخت چنار کهنسال روستا یکی از قدیمی‌ترین درختان ایران و جهان به شمار می‌رود. این درخت که در محل هسته اولیه روستا قد برافراشته‌ است به نظر برخی از دیرین شناسان طبیعی، قدمتی چهارهزار ساله دارد. امامزاده فخرالدین از بناهای زیارتگاهی مورد احترام روستاست. یکی از آثار جالب توجه روستای دشتک راه پله‌ای به نام کتل است که یک هزار و ۲۰۰ پله سنگی دارد و در گذشته از طریق آن به نقاط دیگر تردد می‌نمودند. آسیاب‌های قدیمی روستا، مشتمل بر۶ آسیاب قدیمی است که در گذشته مورد استفاده مردم بوده‌ است. آسیاب‌های قدیمی از نشانه‌های فرهنگی و آثار تاریخی روستای دشتک است. چشمه‌های معدنی خنار، نهروم، مرشدی، آبگری، ده گاه، دره و آبگرمی که آب‌های شفابخشی دارند از جاذبه‌های طبیعی روستای دشتک به شمار می‌آیند و همجنین چشمه‌های بید چنگ، آب چغور، باغ جمال (باباجمال)، سی چاه، پای بیدی، دم تنگ، بیدک، عابدو، گردوک، تدک، باغک، سیبکی و چشمه گل از جشمه ساران زیبای واقع در کوه های اطراف روستای دشتک می‌باشند.مردم روستای دشتک در اعیاد ملی به ویژه عید نوروز، عید فطر و قربان به جشن و شادی می‌پردازند و در ایام عزاداری به ویژه در ماه محرم، مراسم سوگواری بر‌گزار می‌کنند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید