آبشارسفیده ندوشن را می توان جزء زیباترین آبشارهای ایران دانست.این آبشار از نظر موقعیت جغرافیایی از توابع شهر ندوشن است،این آبشار در کیلومتر۲ جاده ندوشن-میبد واقع است.آب این آبشار شور و نمکین می باشد و در اطراف این ابشار قندیل های نمکی زیبایی وجود دارد و دارای زیبایی های منحصر به فردی می باشد،درضمن دارای طبیعتی زیبا و خوش آب و هوایی می باشد.

آبشار سفیده یکی از زیباترین آبشارهای ایران

تاریخچه پیدایش آبشار سفیده

کارشناسان در پی بررسی نقشه های زمین شناسی و تحقیقات پیرامون آبشار سفیده به نکات جالبی درباره پیدایش آن دست یافته اند؛ پژوهشگران با مشاهده فاکتورهایی نظیر رسوب کواترنر، وجود گسل ها و دره های U شکل حاصل از فرسایش آبی، معتقدند که شکل گیری آبشار سفیده به ۱۰ تا ۱۵ هزار سال قبل بازمی گردد؛ همچنین تحقیقات نشان می دهد که ایجاد کل منطقه مربوط به دوره چهارم زمین شناسی می باشد که به دوره پرکامبرین تا کرتاسه مربوط است.

آبشار سفیده یکی از زیباترین آبشارهای ایران

وجه تسمیه آبشار سفیده ندوشن

مهم‌ترین علت نامگذاری این اثر به نام آبشار سفیده به‌علت رنگ سفید آب شارش کرده از آبشار است که به‌علت وجود املاح آهکی در آب آن است و این رنگ سفید به‌ویژه در ایام آب‌سال که دبی آبشار افزایش چشمگیری یافته و حجم آب زیاد می‌شود، به خوبی قابل مشاهده است.

آبشار سفیده یکی از زیباترین آبشارهای ایران

حجم آب خروجی آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است و در فصل بهار به حداکثر می رسد و یخ زدگی آب در فصل زمستان جلوه خاصی به آن و طبیعیت پیرامون آن می بخشد.در مجاورت و امتداد این جاذبه طبیعی و گردشگری، آبشارهای کوچک‌تری قرار دارد که مسیر جریان آب از ارتفاعات به سمت دشت های مجاور است.
در اطراف آبشار سفیده ندوشن، تپه ها و کوه های اطراف، گونه‌های جانوری مانند پلنگ، قوچ و میش، کل و بز، پرندگانی نظیر کبک، تیهو و عقاب، دلیجه، چِک چِک و سنگ چشم و خزندگان آگاما، جیکو و تیرمار زیست می کنند و در بخش هایی از آن نیز گونه های گیاهی درمنه، گز و قلم وجود دارد و از نظر تنوع گونه‌ای و زیستگاهی، دارای ارزش زیادی است.
محدوده اثر طبیعی آبشار سفیده به سبب داشتن ویژگی های فراوان به‌ ویژه در عرصه گردشگری دارای ارزش است و به اعتقاد صاحب نظران این محدوده به عنوان اثر ملی می توان به فضای خوب گردشگری تبدیل شود.
وجود گونه های مختلف گیاهی و جانوری در لیست IUCN، وجود جریان آب تقریباً دائمی در دل بیابان‌، نقش آبشارها در تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، داشتن چشم‌اندازها و منظره‌های زیبا و متنوع، برخورداری از وسعت و فضای مناسب جهت حفاظت اکوسیستم حساس و شکننده، خاصیت طبی و درمانی آب آبشار و پدیده‌های جذاب کارستی و ژئوتوریستی اهمیت این اثر طبیعی را دو چندان می کند.

جاهای دیدنی هرات، هرات جنوبی‌ترین نقطه استان یزد

بهترین فصل بازدید

فصل بهار از فصل های مناسب بازدید از آبشار ندوشن می باشد؛ زیرا در این فصل آبشار سفیده در بهترین و پرآب ترین حالت خود قرار دارد و آب و هوای منطقه بسیار مطبوع و ایده آل برای گردشگری است. درختان پر شکوفه و نسیم بهاری از ویژگی های بهار منطقه سفیده است که هر بازدیدکننده ای را به وجد می آورد.
زمستان نیز برای علاقه مندان به برف و مناظر سفیدپوش طبیعت، فصل مناسبی است زیرا یخ زدگی آب، جلوه ویژه ای به این آبشار می بخشد و طبیعت در لباسی دیگر خود را می نمایاند.
لازم به ذکر است؛این آبشار در دل کوه واقع شده و بازدید از آن، نیازمند قدری پیاده روی و پیمودن دامنه هاست که این امر بر لذت طبیعت گردی در این منطقه می افزاید.

این اثر به‌ عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی ندوشن و استان یزد با شماره ۲۶۷ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع : dana،irna،gotoyazd
نویسنده

یک نظر بنویسید