آبشار هفت چشمه از آبشارهای استان البرز است که در کیلومتر ۱۷ جاده‌ی کرج-چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه و بالادست رودخانه ارنگه قرار دارد.ارتفاع آبشار هفت چشمه حدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از مرتفع ترین آبشارهای کشور و از جاذبه های گردشگری کرج محسوب می شود.

آبشار هفت چشمه ، آبشاری زیبا در جاده‌ چالوس

علت نام گذاری این آبشار به هفت چشمه این است که در طول مسیر رسیدن به آبشار اصلی هفت چشمه و آبشار کوچک قرار دارد. به همین دلیل به هفت چشمه معروف شده است. این مجموعه چشمه ها و آبشارها محوطه ای رویایی و دیدنی را به وجود آورده است که تنها با طی کردن مسافتی کوتاه می توانید از هیاهوی تهران به مکانی بکر برسید و از آن استفاده کنید.

در طول مسیر آبشار می توانید از غارهای طبیعی منطقه دیدن کنید. اگر چه تنها نمایی از این غارها را مشاهده می کنید ولی می توانید سوژه ای عالی برای عکاسی داشته باشید. پوشش گیاهی فوق العاده زیبا در طول مسیر از جذابیت های دیگر مسیر است که در طول طبیعت گردی خود با آن مواجه خواهید شد.

بهترین زمان بازدید

بهترین مسیر برای دیدن این آبشار، فصل تابستان است. چرا که مسیر طوری است که باید مسافتی را برای رسیدن به آبشار اصلی در آب حرکت کنید و در تابستان نیز با توجه به اینکه آب حاصل از ذوب برف ها می باشد، بسیار سرد است. همچنین در فصول دیگر به دلیل بالا آمدن ارتفاع آب تقریبا دسترسی به آبشار اصلی برای افراد عادی ممکن نیست مگر اینکه با تجهیزات خاص مسیر را طی نمایید.

آبشار هفت چشمه ، آبشاری زیبا در جاده‌ چالوس

امکانات مسیر

خوشبختانه در طول مسیر امکانات خوبی جهت بازدیدکنندگان دیده شده است. در ابتدای مسیر چند سکوی سیمانی به همراه شیر آب، سرویس بهداشتی و سطل زباله قرار داده شده است که برای استراحت در هوایی خنک بسیار عالی است. در طول مسیر نیز تعدادی سرویس بهداشتی و سطل زباله قرار دارد. اما با این حال متاسفانه شاهد ریختن زباله توسط برخی هموطنان هستیم که فضا را زشت و ناپسند کرده اند. این فضای بد به خصوص در کنار آبشار اصلی قابل مشاهده است.

  روستای گرماب ، باغ گل و جاهای دیدنی گرماب

مسیردسترسی

دسترسی به آبشار هفت چشمه بسیار راحت است. شما باید با هر وسیله ای مانند خودروی شخصی، اتوبوس و یا تاکسی هایی که از جاده چالوس گذر می کنند و … خود را به این جاده برسانید. اما قطعا استفاده از خودروی شخصی راحتی و ایمنی بیشتری را برای شما فراهم می آورد.

بعد از اینکه خروجی روستای ارنگه را رد کنید، با چند رستوران مواجه می شوید که اسم یکی از آن ها هفت چشمه است و مسیر رسیدن به آبشار از همین رستوران شروع می شود. شما می توانید از پارکینگ رستوران در ازای مبلغی جهت پارک خودروی خود استفاده کنید و همچنین برای افراد پیاده نیز مبلغی را به عنوان ورودی بپردازید.

در زیر جانمایی آبشار هفت چشمه در نقشه جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

آبشار هفت چشمه ، آبشاری زیبا در جاده‌ چالوس

سختی های مسیر

مسیر دسترسی به آبشار تقریبا راحت است. سختی مسیر از آنجایی شروع می شود که اگر شما قصد رسیدن به آبشار بلند آدران را داشته باشید، باید مسافتی را در آب طی کنید که تقریبا در فصل تابستان تا زانوهایتان در آب سرد فرو خواهد رفت. همچنین مسیری را باید در خشکی طی کنید که این مسیر بسیار باریک است و حالت صخره ای دارد، در بهترین حالت یک نفر به سختی از آن عبور می کند و باید مراقب باشد که به آب پرت نشود.

توصیه ها

۱- سعی کنید که سفر به این ناحیه را با دوستان خود و یا تورهای طبیعت گردی این منطقه انجام دهید. چرا که ممکن است با مشکلاتی در طول مسیر مواجه شوید که رفع آنها به تنهایی برای شما مقدور نباشد.

  جاذبه های گردشگری محمدشهر البرز

۲- حتما وسایل مورد نیاز مانند لباس اضافه، دمپایی و .. را همراه خود داشته باشید که در هنگام رفتن به آب از آن ها استفاده کنید.

۳- سعی کنید از کفش مناسب جهت طی کردن مسیر استفاده کنید. چرا که برخی نقاط لیز هستند و در صورتی که کفش مناسبی همراه نداشته باشید، امکان بروز خطر برای شما به وجود می آید.

۴- حتما کیسه ای در طول مسیر همراه خود داشته باشید تا زباله های تولیدی خود را در آن بریزید و زمانی که به سطل های زباله تعبیه شده در طول مسیر برسید.

۵- مسیر دسترسی به آبشار با توجه به سختی هایی که به آن اشاره شد، زیباد مناسب افراد مسن و کودکان نیست. البته در صورتی که از این دو قشر همراه شما بودند، می توانید در پایین مسیر بساط کرده و افرادی که توانایی دارند برای دیدن آبشار به بالا بروند.

منبع : tripyar،seetehran
نویسنده

یک نظر بنویسید