آتشکده کوشک قینفر یادگاری از دوران ساسانی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

یكی از گویاترین بناهایی كه حكایت از تاریخ كهن و پررمز و راز استان ایلام و تمدن درخشان ایران زمین در این حوزه جغرافیایی دارد، بنای كوشك قینفر است.این بنا در فاصله 42 كیلومتری شهر اركواز و در 12 كیلومتری روستای گنبد پیر محمد در بلندای كوهستان پشمین رو به دشت مهران قرار گرفته است.

آتشکده کوشک قینفر یادگاری از دوران ساسانیاثر فاخر و ارزشمند تاریخی از جاذبه های ارکواز،در فهرست آثار ملی كشور نیز ثبت شده است،این كوشك زیبا كه محل عبادتگاه بوده دارای چهار دهانه است و حدود 30 متر مربع مساحت داشته كه سقف آن بدلیل عوامل طبیعی و انسانی از جمله سیل و زلزله و حفاری های غیرمجاز تخریب و نیاز به مرمت و بازسازی و احیا دارد.
كوشك قینفر دارای چهار ورودی است كه آتش دان در وسط آن قرار گرفته و در ضلع شمالی این آتشكده باغ زیبایی از درختان مورت و چندین درخت زیتون در كنار چشمه ای با آب شیرین قرار دارد كه جلوه ای زیبا از هنر انسان و طبیعت را به بهترین شكل ممكن به نمایش گذاشته است.

با توجه به نحوه ساخت آن مصالح بکار رفته در این آتشکده مربوط به دوران ساسانی با قدمتی نزدیک به 2000 سال است که مردم از آن برای مراسم های دینی خود استفاده می کردندو چون آثار آن هنوز موجود است، به خوبی نمایانگر یک آتشکده از دوره ساسانیان است.

آتشکده کوشک قینفر یادگاری از دوران ساسانی

این اثر ارزشمند بعلت نداشتن راه دسترسی مناسب در خود شهرستان ملكشاهی نیز ناشناخته مانده و مردم از بازدید چنین اثر طبیعی زیبایی كه از پیشینیان به یادگار مانده بی بهره مانده اند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید