آرامگاه بابا قاسم اصفهان از زیباترین نمادهای معماری دوران ایلخانی

آرامگاه بابا قاسم اصفهان از زیباترین نمادهای معماری دوران ایلخانی

جاهای دیدنی اصفهان انقدر زیاد است که شاید تا به حال در میان این همه آثار تاریخی نام آرامگاه بابا قاسم به گوشتان نخورده باشد. خوب است بدانید که این آرامگاه با معماری زیبا و فوق‌العاده‌اش قطعا یکی از مکان‌هایی است که نباید در بازدید از اصفهان از دستش بدهید.

بابا قاسم از عرفای بزرگ اصفهان در قرن هشتم بوده است که به دلیل احترام زیاد، مردم آن دوره او را با لقب بابا خطاب می‌کردند. بابا قاسم، سال‌ها در میان مردم اصفهان می‌زیست  و در مدرسه‌ای در محله طوقچی که به نام او ساخته بودند تدریس می‌کرد. تا اینکه پس از وفات او را در نزدیکی همان مدرسه به خاک سپردند و یکی از شاگردانش به نام سلیمان ابی الحسن طالوت دامغانی برایش مقبره‌ای زیبا ساخت.

آرامگاه بابا قاسم اصفهان از زیباترین نمادهای معماری دوران ایلخانی

آرامگاه باباقاسم در محله شهشهان اصفهان، علاوه بر فضای معنوی و دلنشین، یکی از زیباترین نمادهای معماری دوران ایلخانی در اصفهان است.

معماری

گنبد بقعه باباقاسم هرمی شکل، هشت ترک است. که هر دو ترک آن با خط بنایی و کاشی معرق لاجوردی بر زمینه آجری اسماء الهی نقاشی شده است. بر گردنهی گنبد جملات و عبارات مذهبی تکرار میشود. کتیبه تاریخی سردر مقبره وجود دارد که با خط ثلث بر روی کاشی سفید معرق با زمینه لاجوردی و تاریخ ۷۴۱ ه.ق نام باباقاسم و بانی مقبره آمده است. داخل بنا شبستان نفیس و زیبایی وجود دارد که طاق آن با آجر چینیی بی نقصی مقرنس کاری شده است.

آرامگاه بابا قاسم اصفهان از زیباترین نمادهای معماری دوران ایلخانی

در شبستان آرامگاه بابا قاسم دو کتیبه که با کاشی معرق ساخته شدهاند، دیده میشود. در داخل آرامگاه باباقاسم قبرقدیمی وجود دارد که اسامی چهارده معصوم برآن نوشته شده است، این قبر مربوط به شخصی به نام پهلوان میرزا علی است که در تاریخ ۹۸۵ ه.ق فوت شده است، بر روی این قبر به زبان عربی نوشته شده است.

خلاصه اگر آب دستتان است زمین بگذارید و یکی از زیباترین نمادهای معماری دوره ایلخانی و یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان را سیاحت کنید.

۲ دیدگاه دربارهٔ «آرامگاه بابا قاسم اصفهان از زیباترین نمادهای معماری دوران ایلخانی»

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما