معرفی آرامگاه حزقیل نبی از جاذبه های مذهبی دزفول

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

حزقیل نبی یا به تعبیر قرآن، ذوالکفل، پدر حضرت دانیال علیه السلام است که از پیامبران بنی‌اسرائیل بوده است.مقبره این پیامبر خدا از جاذبه های دزفول،در شهر دزفول مغفول مانده و خیلی از اهالی این شهر از وجود آن بی‌اطلاع هستند.

معرفی آرامگاه حزقیل نبی از جاذبه های مذهبی دزفول

حزقيل فرزند بوزی كاهن بود كه در يهوديه متولد شد، در سال ۵۹۸ قبل از ميلاد، بخت‌النصر او را به اسيری گرفت و در زمين‌های كلدانيان ساكن كرد، او به مدت ۲۲ سال يعنی از سال ۵۹۵ تا ۵۷۳ قبل از ميلاد، پيغمبری كرد.
وی در ميان يهود، صاحب مقامی رفيع بود و تمام مشايخ بزرگ از او فرمانبرداری می‌كردند، وی سوای مقام و مرتبت علمی و پيامبری، در كار بنايی مهارت تام داشت.

در تذكره الاخيار آمده است:
ديگر از بقاع الخيری كه در محوطه ولايت واقع شده بقعه شريفه متبركه حزقيل پدر دانيال پيغمبر است.كه در محله مسجد من(از) محلات نعمتی خانه دزفول واقع شده.الحال در ميان خانه ای از خانه های محله مزبور مدفن او اتفاق شده .صندوقی كه بر سر مرقد بوده باقی مانده ، الحال او را ابو دانيال گويند كه اكثر و اغلب به زيارت او قيام می نمايند.
لازم به توضيح است به دليل توسعه آستانه متبركه بنا وجهه تاريخی و اصيل خود را از دست داده است.بقعه بنايی ساده و آجری شامل حياطی كوچك و ايوانی با طاق ساده نو ساز  تير ‌آهنی ميباشد.بر فراز بنا گنبدی رك از نوع شش ترك مشاهده ميشود كه كاملا نوساز و بتونی می باشد.مزار بابا حزقیل ساده و بی آرایش است. نه آینه کاری در کار است و نه تزیین.
ضمنا در روستای کفل عراق نیز بقعه ای منتسب به حزقیل نبی وجود دارد.
در ایران یهودیان بسیاری به زیارت بقعه دانیال نبی در شهر شوش و بقعه حزقیل در دزفول میروند.

آدرس:این آرامگاه در استان خوزستان، شهر دزفول، محدوده محله مسجد و مجاور محله چولیان در خیابان دکتر علی شریعتی قرار دارد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما