در کنار خیابان امام خمینی بعد از خیابان سی متری دزفول بقعه معروف به سبزقبا از جاذبه های دزفول،واقع شده که بنای آن کاملاً نوسازی شده و هیچ اثری از بنای قدیمی در آن دیده نمی شود.

آستانه متبرکه سبز قبا از جاذبه های مذهبی دزفول

محمد بن موسی کاظم ملقب به سبزقبا از فرزندان امام هفتم شیعیان و برادر تنی علی بن موسی الرضا (ع)  امام هشتم شیعیان می‌باشد که بر اثر نبود آزادی سیاسی و عقیدتی در دوران خلفای عباسی و همچنین برای ترویج افکار پدرش موسی کاظم و امامت برادرش علی بن موسی الرضا (ع)،  مدینه را ترک و پس از گذشتن از بیابان‌های بی‌آب و علف و سوزان شبه جزیره عربستان از بصره به خرمشهر و از آنجا به اهواز و سپس وارد شهر دزفول  می‌شود.

درباره‌ی زندگانی وی اطلاعات چندانی در دست نیست اما گفته می‌شود که در سال 183 هجری قمری و در 19 سالگی در دزفول درگذشته است و مقبره او که به صورت یک زیارتگاه در دزفول  ساخته می‌شود.

محمد بن موسی کاظم (ع) در دوران حیات پیر خیر و برکت غالباً لباس سبز بر تن می‌کرد که مختص علویان بود و به همین بعدها سبب به سبزقبا شهرت یافت.

آستانه متبرکه سبز قبا از جاذبه های مذهبی دزفول

بقعه سبزقبا دارای یک نمازخانه، سالن اجتماعات، کتابخانه، ضریح و گنبد و ایوان و کفش‌کن با کاشی‌هایی با خط نستعلیق است و مرقدش زائرین زیادی دارد که در تمام فصول سال از شهرهای مختلف ایران به زیارت این مرقد پاک و مطهر مشرف می‌شوند و در آستانه با عظمت او عرض حاجت می‌کنند.

بنا به اظهارات اهل دزفول بقعه سبزقبا نیز مثل بقعه عباس علی دزفول به شکل گنبد خیاری ساخته شده بود ولی امروزه گنبدی دیگر بشکل گنبدهای رایج در سایر نقاط ایران بر آن ساخته شده است. ساختمان اولیه بقعه با گنبد خیاری از آثار دوره تیموری و سلجوقی بوده و بی شک اگه بقعه سبزقبا به همان شکل اولیه خود باقی مانده و مرمت می شد بعنوان یکی از آثار هنری معماری دزفول نیز اهمیت می یافت.

  قلعه شاداب یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران

آستانه متبرکه سبز قبا از جاذبه های مذهبی دزفول

آدرس:خوزستان، دزفول، خیابان امام ، بعد از خیابان سی متری

منبع : tasnimnews،tripyar
نویسنده

یک نظر بنویسید