تپه های آلا داغ لار یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های زنجان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

حتما گاهی اوقات تصاویری را دیده‌اید و به خود گفته‌اید که این صد در صد مربوط به جاذبه‌های خارجی است اما حالا تصویری از کشور ایران ببینید که جاذبه گردشگری زنجان است.کوه‌های رنگی زنجان و ماهنشان از شگفت انگیزترین جاذبه‌های طبیعی در مسیر زنجان به ماهنشان است. نام محلی این تپه های چشم نواز «آلا داغ لار» است.

كوههای رنگارنگ كه هر كدام به تنهايی شگفتی های بی بديلی هستند نقش بسته در گستره خاك و وجود رنگهايی همچون قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفيد چشم های انسان خيره می كند.
اگر قصد داريد طبيعت را آن گونه كه هست ببينيد سری به زنجان بزنيد تا رنگين كمان را خفته بر خاك ببينيد.در مسير حركت از سمت زنجان به طرف شهرستان ماهنشان در دو طرف جاده كوههای رنگين خودنمايی می كنند اگر مسيرتان به اين منطقه از ايران بی همتا خورده است، حتماً كوه ها و تپه های رنگی يا آلاداغ لار را ديده ايد.

در نزدیکی این کوهها و تپه ها، روستاها و آبادی های متعددی قرار گرفته اند، دست و دل بازی طبیعت زیبا که اندوخته ها و ثروت چشم نواز و زیبای خود را به ساکنان این مناطق ارزانی داشته و خاکهای رنگی به کار رفته در کاه گل دیوار خانه ها مؤیید این مطلب است.

تپه های آلا داغ لار یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های زنجان

کوه های رنگی

آلا در زبان ترکی به معنای رنگارنگ است و داغ نیز به معنی کوه است. مسافرینی که در طول روز از این مسیر عبور می کنند می توانند از مشاهده کوه هایی که گویی با دست نقاشی شده اند بهره مند شوند.البته کسانی که این اتوبان را در شب طی می کنند از دیدن این مناظر بی بهره می مانند.این عجایب طبیعت در ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز و در شهرستان ماهنشان قرار دارند.مرتفع ترین نقطه آن ها کوه بلقیس است که ۳۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است و وسعت آن ها چیزی در حدود ۷۰ کیلومتر مربع می باشد.برخی از گفته ها و شنیده هایی که از گذشتگان نقل می شود این طور روایت می کنند که چون آثاری از اقوام ماد در منطقه وجود داشته نام ماد نشان را برای انتخاب کرده اند، که با گذشت زمان و سال های متمادی کم کم به ماه نشان تغییر یافته است.

تپه های آلا داغ لار یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های زنجان

خیلی از مردم ایران و گردشگران خارجی از وجود این چنین طبیعت زیبا و عجیب و دیدنی و بکر آگاهی ندارند. این کوه ها به سبب رنگی بودن شان به ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم سوژه مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می رود. در دنیا شاید چندین کوه به این صورت وجود دارد و امکان اینکه ثبت جهانی شود زیاد است. اگر توسط محیط زیست  از این منطقه حفاظت شود و از ساختن جاده یا تخریب آن جلوگیری کند خیلی بهتر است. به امید روزی که تمام انسانها از آسیب های جدی به طبیعت خوداری کنند و در حفظ و نگهداری آثار طبیعی و باستانی در تمام نقاط جهان و ایران تلاش کنند.

دلیل رنگی شدن تپه های آلا داغ لار

شهر ماهنشان مملو از مواد معدنی است و همین عامل سبب شده است که تعداد زیادی کارخانه با فعالیت های معدنی در آن احداث شوند. به گفته زمین شناسان علت این پدیده زیبا به ۱۵ میلیون سال قبل باز می گردد. در پروسه تشکیل کوه ها و حوضچه های قاره ای این منطقه رسوبات آهنی وجود داشت. تغییر املاح و نوع آن ها در رنگ رسوبات تثبیت و موجب تشکیل تپه های آلا داغ لار یا کوه های رنگی شده است. در واقع می توان گفت هر یک از رنگ های آن نشان گر یک ماده معدنی خاص می باشند برای نمونه رنگ سبز نشان از وجود ماده معدنی مس است که به دلیل کربناته شدن این گونه دیده می ‌شود. رنگ قرمز آنها حاکی از شرایط اکسیدان و وفور اکسیژن به منظور ترکیب با اکسیژن است.

تپه های آلا داغ لار یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های زنجان

اهميت اين منطقه به واسطه قرار گرفتن در نزديكی آثار زيبا و بی نظيری چون: قلعه لك لكها روستای شكورچی – قلعه تاريخی بهستان(انسان ساخت -دوره ماد) و دود كش جن و شاليزارهای برنج روستاهای حصار و مشمپا از اهميت دوچندانی برخوردار است و می تواند بهانه خوبی برای گردش در اين منطقه زيبا را فراهم نمايد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید