جاذبه مذهبی گردشگری امامزاده سید حسن (ع)

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

آستان مطهر امامزاده سیدحسن (ع) در ۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهران و ۹۲ کیلومتری شهر ایلام واقع است.این بقعه از جاذبه های مذهبی مهران،که بر اساس سنگ نوشته‌ای که در آن وجود دارد مربوط به دوره قاجار است دارای هشت شبستان و گنبدهای کوچک و آینه‌کاری شده است و یک گنبد بر روی ضریح مطهر وجود دارد که با معماری زیبای ایرانی و آینه‌کاری شده ساخته است. این مکان سه در ورودی از ضلع شمالی و شرقی و غربی دارد و در اصلی ضلع شمالی ضریح است که دارای یک ایوان زیبا و کاشی‌کاری شده است.

جاذبه مذهبی گردشگری امامزاده سید حسن (ع)

امامزاده سید حسن (ع) فرزند بلافصل امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) می باشد.ایشان به همراه جمعی از سادات به دنبال تبعید  امام رضا (ع) به مرو از مدینه به طرف ایران حرکت نمودند.این سادات دو گروه بودند.عده ای از سادات به فرماندهی امامزاده احمد بن موسی معروف به شاه چراغ از جنوب به طرف مرو حرمت نمودند و عده ای از سادات به فرماندهی حسن بن موسی (ع) از منطقه کوهستان قصد ورود به ایران را داشتند که هر دو گروه با سربازان مامون خلیفه عباسی درگیر شدند و منجر به شهادت ایشان گردید .

اطراف بقعه امامزاده سید حسن (ع) به زمین های کشاورزی و دشت های هموار محدود است در جنوب آن رودخانه فصلی گاوی قراردارد.

امکانات رفاهی

این بقعه متبرکه در نزدیک شهر مهران دارای امکاناتی از قبیل آب ، برق ، آنتن دهی مناسب موبایل ، ۱۸ واحد زائر سرا و پارکینگ است. در شهر مهران که در ۲ کیلومتر بقعه قرار دارد سایر امکانات مورد نیاز افراد وجود دارد.جاده دسترسی امامزاده دارای آسفالت مناسب می باشد .

جاذبه مذهبی گردشگری امامزاده سید حسن (ع)

جاذبه های گردشگری در اطرف بقعه

آب و هوای شهرستان مهران گرمسیری است به گونه ای که در تابستان بعضی روزها دمای هوا تا ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد.هوای مهران در فصل های پائیز و زمستان و اوائل بهار مناسب است.در فصل زمستان که در اکثر نقاط کشور هوا سرد است ،مهران دارای هوایی بهاری است.رودخانه دائمی کنجاچم در شمال مهران و رودخانه دائمی چنگوله در جنوب مهران ، قدمگاه ابراهیم قتال (ع) ، بقعه شیخ الیاس از جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد .

وجود منطقه جنگی بویژه ارتفاعات قلاویزان ، از دیگر مناطق گردشگری منطقه است که هر ساله توسط کاروانهای راهیان نور مورد بازدید قرار می گیرد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید