بازار خان ، طویل‌ترین و عریض‌ترین بازار یزد

بازار خان ، طویل‌ترین و عریض‌ترین بازار یزد

بازار خان مربوط به دوره قاجار است و در یزد، بخش شمالی، خیابان قیام واقع شده و از جمله نقاط دیدنی و قدیمی شهر یزد به شمار می‌آید و در مرکز این شهر در خیابان قیام واقع است.این بازار را محمد تقی‌خان بافقی ساخته است.

بازار خان ، طویل‌ترین و عریض‌ترین بازار یزد

این بازار خود از بازارهای دیگری تشکیل شده است که عبارتند از: بازار زرگری، بازار پنجه‌علی، بازار قیصریه، بازار علاقبندی، بازار کاشیگری، بازار چیت‌سازی، بازار ‏ملا اسماعیل، بازار افشار، بازار صدری (شاهزاده فاضل)، بازار دروازه مهریز، بازار مسگری و بازار نخودبریزها.

ساخت این بازار به زمان ناصرالدین‌شاه قاجار برمی‌گردد.مجموعه زیبا و قدیمی بازار خان و حسینیه و آب انبار و حمام جنب آن معرف معماری گذشته این دیار است.ساختار متفاوت و عرض متباین این بازار، حکایت از ساخت تدریجی‌اش دارد.بازار خان ۲۵۸متر طول دارد و ارتفاع آن بین ۴ تا ۶ متر متغیّر است.در بخش شمالی- جنوبی بازار ۵۳ مغازه و در بخش شرقی- غربی آن ۱۰۰ مغازه وجود دارد.

بازار خان ، طویل‌ترین و عریض‌ترین بازار یزد

مجموعه حمام و بازار خان یکی از زیباترین آثار معماری در شهر تاریخی یزد میباشد که به دوره ناصرالدین شاه بر میگردد، در زمان پادشاهان ،بعضی اماکن عمومی و بعضی مکانها اختصاص بزرگان و خوانین در نظر گرفته میشده که عوام حق استفاده از آن را نداشته اند ،حمام خان نیز یکی از اماکنی بوده که مختص خوانین بوده ،در سال ۱۱۷۰ هجری شمسی ساخته شده وبه خاطر استفاده همان بزرگان آن دوره به حمام خان معروف گشته ، در سال ۱۲۰۰ هجری شمسی مورد ساخت و ساز مجدد و قسمت شاه نشین آن هم مورد تزیینات و گچبری قرار گرفته است.

بازار خان ، طویل‌ترین و عریض‌ترین بازار یزد

بازار خان ۲۷۴ متر طول دارد و ارتفاع آن بین ۴ تا ۶ متر متغیّر است.این بازار در حقیقت طویل‌ترین و همچنین عریض‌ترین بازار شهر یزد به حساب می‌آید. مصالح به کار رفته در این بنا عمدتا خشت و گل و آجر و گچ می‌باشد.

ابن بازار دارای ۲ بخش شمالی – جنوبی و شرقی – غربی است.بخش شمالی جنوبی این بازار ۷۸ متر طول دارد و دارای ۵۳ باب مغازه است. بخش شرقی- غربی نیز ۱۸۰ متر طول دارد و دارای ۱۰۰ باب مغازه است.

مجموعه بازار خان در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۸۵۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما