شیراز، شهر بهار نارنج، همواره به باغ‌های گسترده و زیبایش می‌نازد. باغ‌هایی که یادگار نیاکان ما در قرون و اعصار مختلف بوده و یادآور بهشت موعود. باغ دلگشا یکی از زیباترین نمونه‌های باغ ایرانی است که گردشگران به هنگام قدم زدن در آن می‌توانند از تماشایِ مناظرش لذت ببرند و به نظاره معماری بی‌‎نظیر عمارتی که در وسط باغ قرار گرفته است، بنشینند.

باغ دلگشا ، یکی از زیباترین نمونه‌های باغ ایرانی

باغ دلگشا شیراز ۷ و نیم هکتار است و بیشتر درختانش را بهارنارنج و پرتقال تشکیل می‌دهند و آنچه باعث شهرتش شده جز قشنگی خودش، آبنماها و کوشکی‌ست که در وسطش وجود دارد، ضمن اینکه اولین کلاه فرنگی ایران را هم می‌توان در این باغ دید و از آن گذشته بهارها جشنواره گل های شمعدانی هم در آن برگزار میشود.

باغ‌دلگشا از جاذبه های گردشگری شیراز،به‌لحاظ جغرافیایی در جبهه شمال شرقی شیراز، سمت جنوب تنگ آب خان و در بستری کوهستانی واقع شده است.

قرار گرفتن این باغ در کنار قناتی موسوم به ماریز سعدی و واقع شدن در محدوده قلعه‌ای موسوم به کهندژ، از ویژگی های منحصر به فرد آن است.از طرفی باغ‌دلگشا در چند قدمی آرامگاه سعدی شیرین سخن قرار گرفته و همین همسایگی، به آن رونق بیشتری بخشیده است.

سابقه آبادانی و رونق باغ دلگشا به دوران پیش از اسلام و به دوره حکومت ساسانیان نسبت داده شده است.

باغ دلگشا در دوره صفویه نیز از باغ های مهم و تفریحی شیراز بوده، به طوری که در نوشته‌ها و تصاویر به جا مانده از جهانگردان اروپایی به این باغ اشاره‌های فراوان شده است.

باغ دلگشا ، یکی از زیباترین نمونه‌های باغ ایرانی

دلگشا در دوره تسلط تیمور گورکانی از غایت آبادانی برخوردار بوده است بطوریکه تیمور پس از دیدن آن، در سمرقند باغی به همین نام بنا کرد.این باغ در دوره صفویه نیز بسیار مشهور و در دوره افشاریه نیز همچنان آباد بوده و در فاصله دوره نادرشاه تا سلسله زندیه آسیب‌های فراوانی دید و در زمان کریمخان زند، دوباره احیا شد.

در مقابل عمارت کلاه‌فرنگی میان باغ، حوض سنگی بزرگی وجود دارد.

عمارت این باغ به صورت یک تالار با چهار شاه نشین به سبک معماری کاخ‌های ساسانی بیشاپور ساخته شده که دارای سه طبقه و ایوانی با دو ستون است، که از معماری زندیه بوده و همچنین دارای آیینه کاری هایی به همراه نقاشی هایی از رنگ روغن با سقف‌هایی از چوب و گچ بری هایی تزیین شده با نقوش گل و بته است.این عمارت دو ورودی در دو طرف و ایوانی در طبقه میانی و مشرف به استخر مقابل عمارت دارد، ایوان و بارگاهی که خبر از روزگار شکوه و عظمت باغ می‌دهد.در اطراف سقف ایوان بر روی گچ، اشعاری از شوریده به خط نستعلیق نوشته شده که در نوع خود بی نظیر می نماید، اولین کلاه فرنگی در ایران نیز در این باغ به ثبت رسیده است.

موزه باغ دلگشا

این روزها عمارت باغ دلگشا شیراز تبدیل به موزه شده و وسایلی مثل سکه‌های مختلف، قرآنِی نوشته شده روی پوست آهو از دوره سلجوقیان، تمبر، کبریت و نقشه‌های ایران قبل از دوره هخامنشیان تا قاجار و ۵۰ رادیوی قدیمی از جمله رادیوی نفتی در آن به چشم می‌خورد.

بهترین فصل سفر

اردیبهشت بهترین فصل برای دیدن این باغ سرسبز است.

ساعت بازدید از باغ دلگشا

شما همه روزهای هفته از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب می‌توانید به دیدن این جاذبه بروید ولیبرای دیدن موزه اش باید از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب به آن مراجعه کنید.

آدرس: شمال شرقی شیراز، در مسیر آرامگاه سعدی

منبع : fars.isna،snapptrip،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید