بوستان نوروز یکی از مکانهای دیدنی تهران در غرب بزرگراه شهید مدرس و جنوب پارک آب و آتش می باشد که با عبور از مجموعه آب و آتش و ادامه مسیر به سمت جنوب، بعد از اتوبان شهید همت با استفاده از یک پل ارتباطی وارد بوستان نوروز از جاذبه های گردشگری تهران و مجموعه پلانتاریوم می شوید.

بوستان نوروز از بوستانهای بزرگ و دیدنی تهران

بوستان نوروز با بیش از ۹۰ هزار متر مربع مساحت بزرگترین بوستان پهنه غربی اراضی عباس آباد تهران با کارکرد تفریحی، فرهنگی و تفرجی است که برای آن کارکردهای بین المللی و فرهنگی نیز تعریف شده است. در بخشی از بوستان نوروز به نام «اکو»، برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو (به علاوه بحرین و عراق، که عضو اکو نیستند ولی نوروز را جشن می گیرند) ۱۲ سکو طراحی شده است که این کشورها می توانند مراسم و آداب خاص خود درباره نوروز را در آن به نمایش بگذارند.

بوستان نوروز از بوستانهای بزرگ و دیدنی تهران

نوروز به عنوان یکی از شاخصه های فرهنگی مشترک بین کشور های عضو اکو مطرح است که این مسیله در بین کشور های همسایه دریای خزر نیز صادق بوده و به همین منظور دریاچه ای به شکل نقشه دریای خزر در بوستان نوروز طراحی شده است. دریاچه بوستان نوروز به عمق ۱.۵ متر که در قطعه چهارم اراضی عباس آباد و در درون بوستان نوروز قرار دارد، شامل دو قسمت شمالی و جنوبی است که مساحت آنها به ترتیب سه هزار و ۵۰۰ مترمربع و ۱۲ هزار مترمربع است. در ساحل این دریاچه، فضاهای سبز و گردشگری از جمله مسیر دوچرخه و پیاده رو در نظر گرفته شده است.

بوستان نوروز از بوستانهای بزرگ و دیدنی تهران

مجموعه پلانتاریوم چهارمین آسمان نمای بزرگ دنیاست و ظرفیت وسیعی را برای دانش پژوهان در حوزه نجوم و سایر رشته های علمی به وجود خواهد آورد که از طریق آن این افراد بتوانند فعالیت های علمی خود را انجام دهند.مجموعه پلانتاریوم که در بوستان نوروز جای گرفته مجموعه ای است که در آن به دیگر رشته های علمی از جمله فیزیک، شیمی و زیست شناسی هم توجه شده است.

  تنگه واشی کجاست ، در آن چه جاذبه هایی وجود دارد

بوستان نوروز که از جاهای دیدنی و تفریحی تهران به شمار می آید شامل مجموعه پلانتاریوم، دریاچه ، باغ گل، اسکیت پارک، پارک دوستدار کودک و مسیرهای کالسکه و دوچرخه رو است و برای علاقمندان به تهرانگردی که دنبال جاذبه های گردشگری تهران هستند می تواند جای بسیار جالبی باشد.

بوستان نوروز که از بوستانهای بزرگ و دیدنی تهران است در ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۲ همزمان با روز جمهوری اسلامی به طور رسمی به بهره برداری رسید.

آدرس بوستان نوروز : بزرگراه حقانی جنوب، خیابان دیدار جنوبی، بوستان نوروز.

منبع : khalijefars.irib
نویسنده

یک نظر بنویسید