تالاب میانگران یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

«تالاب میانگران» از جاذبه های ایذه یکی از تالاب‌های مطرح کشور است و با مساحتی متغیر، اما در حدود ۲۴۰۰ هکتار در جنوب‌غربی کوهپایه زاگرس در فاصله یک و نیم کیلومتری شهر ایذه واقع شده است.
بسیاری از گردشگران و مسافران هنگامی که از سمت اهواز، باغ‌ملک، شهرکرد و اصفهان تصمیم به ورود به شهر ایذه دارند با دشتی سرسبز و پر آب مواجه می‌شوند که همان تالاب میانگران است.در کنار این تالاب جاده ایذه – شهرکرد قرار دارد که تالاب فصلی «بندون» گاهی نمایان می‌شود.این جاذبه طبیعی علاوه بر آنکه تالاب محسوب می‌شود، در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ به‌عنوان پناهگاه حیات وحش میانگران به تأیید سازمان محیط زیست کشور رسید.

تالاب میانگران یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری

منبع تغذیه تالاب از هیچ رودخانه‌ای نیست و به همین دلیل نزولات جوی و آب‌های ناشی از آب شدن برف‌های ارتفاعات منطقه و حتی بخشی از فاضلاب‌های شهری به این تالاب سرازیر می‌شوند.

تالاب میانگران که همواره در معرض آسیب بوده است یکی از محدود تالاب هایی است که علاوه بر دارا بودن جاذبه های طبیعی از جاذبه های متعدد تاریخی به جای مانده از دوره ایلام بهره برده است.
پیرامونی تالاب میانگران با روستاهای میانگران علیا، کرم علی وند، یارعلی وند، میانگران سفلی، خنگ اژدر، پرچستان فاضل، پرچستان علی، پرچستان گورویی، پرچستان اورک، کول فرح، راسوند و بلوطک شیخان و مجاورت تنگ تاریخی کول فرح با صده ها نقش انسان و حیوان ، اشکفت سلمان، نقش برجسته های یارعلی وند و کمال وند، قلعه ک‍ژدم، نقش برجسته خنگ اژدر، راسوند و… با تالاب، ضمن آنکه می تواند از تهدیدات پی در پی جلوگیری کند، توانایی تبدیل شدن تالاب میانگران به قطب گردشگری را دارد.

تالاب میانگران یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری

پوشش گیاهی

نی، گیاهان مرتعی، خارشتر، انواع یونجه و شنبلیله و نوعی از گیاهان محلی به نام‌های شتی و پاوکده از پوشش گیاهی غالب در تالاب محسوب می شوند.

ویژگی جانوری

یکی از مخاطراتی که حیات این تالاب و زیستگاه پرندگانی همچون اردک نوک پهن، خوتکا، فلامینگو، لک لک سفید و سیاه، لک لک سرحنایی، و حواصیل خاکستری و حتی گونه‌های جانوری مهم و کم‌یاب تالاب مثل اردک مرمری، اردک سرسفید و غاز پیشانی سفید را به خطر می اندازد خشک شدن پی در پی تالاب و افزودن آن به اراضی کشاورزی، ورود فاضلاب و پساب‌های اراضی کشاورزی و از همه مهمتر تصمیم به برداشت آب در طرحی به نام آبیاری اراضی اطراف تالاب میانگران است.

تالاب میانگران یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری

مسیر دسترسی

برای دسترسی به تالاب میانگران که از چهار جهت شهر ایذه قابل مشاهده است پس از ورود به شهر ایذه با قرار گرفتن در جاده پیون یا جاده دسترسی به کول و فرح، پرچستان و دیگر روستاهای در مسیر می توان به مشاهده تالاب پرداخت.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید