تنگ هایقر از جاذبه های زیبای فیروزآباد،در موقعیت جغرافیایی N283943 E524202 در استان فارس واقع است.تنگ هایقر در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فیروزآباد و بعد از روستای رودبال واقع شده است.این تنگ ما بین شهرهای قیر و کارزین در جنوب غربی جهرم واقع در استان فارس است.طول تنگ در حدود ۸ کیلومتر است و رودخانه قره آقاج در بستر آن جریان دارد.عملکرد زمين ساخت پويا در اين بخش از رشته کوه زاگرس تاقديس هاى زيادى پديد آورده است.

تنگ هایقر معروف به گرند کانیون ایران

تنگ هايقر يک برش در پهناى تاقديس ده‌بين است که نخست عملکرد زمين ساخت آن را پديد آورده و سپس فرسايش آب آن را گسترش داده و ژرف نموده است.ديواره هاى بلند دره، رودخانه پرآب جارى در کف آن و پژواک صداى پرندگان، منطقه اى کم نظير پديد آورده که بسترى ارزشمند براى گردشگرى طبيعت به شمار مى رود.اين تنگ در سازندهاى آسمارى – جهرم شکل گرفته است.

تنگ هایقر معروف به گرند کانیون ایران

چرا سفر به تنگه هایقر؟

تنگه هایقر به گرند کانیون ایران معروف است.گرند کانیون تنگه ای است در کشور آمریکا، که به عنوان عظیم ترین شکاف جهان شناخته می شود و هرساله بازدید کنندگان بسیاری دارد. پس ما چرا از همتای ایرانی اش دیدن نکنیم.

با توجه به قرار گیری این تنگه در استان فارس که اقلیمی خشک و کویری دارد، در این دره انواع گوناگونی از پوشش گیاهی را شاهد هستیم. این پوشش گیاهی توام با آبی که در میان دره جاری است و صدای آواز پرندگان همه و همه با هم می توانند یک روز آرام و دل انگیز برایتان بسازند.

  هفت برم ، دریاچه زیبا در استان فارس

حتی اگر تجهیزات و آمادگی ورود به درون تنگه را ندارید، تماشای چشم اندازی که تاقدیس های خشک زاگرس در کنار آب روان رودخانه پدید آورده اند خالی از لطف نیست.

ارزش این پدیده ی طبیعی از حیث علم زمینشناسی، زیبایی چشم اندازش از زوایای مختلف و همچنین تفریحات ممکن در این ناحیه، گرند کانیون را به یکی از قطب های طبیعت گردی دنیا بدل کرده اند.مردم از کشور های مختلف، و حتی ایرانیان بسیاری هر ساله با صرف هزینه های گزاف برای بازدید از گرند کانیون راهی آمریکا می شوند. افسوس که نمونه ی مشابه همین شاهکار طبیعی، در کشور خودمان آرمیده است اما به اندازه کافی مورد توجه مردم و مسئولین قرار نمی گیرد.

تنگ هایقر معروف به گرند کانیون ایران

تفریح در دره هایقر

با توجه به این که می توان ساعت های بر ارتفاعات این دره با عظمت نشست و طبیعت بی نظیر آن را نظاره کرد شما می توانید فعالیت های دیگری هم در دره ی هایقر داشته باشید، که آنها عبارت هستند از:

 کوهنوردی:عبور از دیواره های زاگرس و رسیدن به تنگه ی هایقر، نیاز به داشتن راهنما و تجهیزات کامل دارد و رسیدن به پایین دره به مدت  ۲ ساعت  به طول می انجامد. پس برای علاقه مندان به پیاده روی و کوهنوردی رفتن به درون دره و بیرون آمدن از آن می تواند جالب باشد. در زمان فرود به درون دره و خروج صبر، آرامش و رعایت نکات ایمنی را فراموش نکنید.

تفریحات آبی:یکی دیگر از تفریحاتی که در دره هایقر امکان پذیر است قایق سواری  و تنگه پیمایی است. اما باید توجه داشته باشید که حتما همراه با گروه  های گردشگری که تجهیزات لازم و کافی را دارند به آب بروید، تا مشکلی برایتان پیش نیاید.هنگام عبور از دره با عبور از میان آب های خنک که در دره هایقر جاری است حس بی نظیری برایتان به وجود می آید با کمی نشستن و غرق شدن در طبیعت زیبای اطراف می توانید انرژی بی نظیر از این منطقه دریافت کنید.

  تنگ تیزاب ، گردشگاه تیزاب شیراز از جاذبه های دیدنی فارس

تنگ هایقر معروف به گرند کانیون ایران

بهترین فصل سفر

استان فارس با توجه به اقلیم گرم و خشکی که دارد تقریبا در تمام فصول سال امکان سفر به آن مهیا است. اما در اوخر زمستان و اوایل فصل بهار تنگه هایقر شرایط مساعدتری برای سفر خواهد داشت. در فصل بهار هایقر از نظر زیبایی پوشش گیاهی بی نظیر می شود، و در فصل تابستان بهترین شرایط برای تفریحات آبی را دارا میباشد. پس حتی امکان در ماه های بین این دو فصل سفر خود را برنامه ریزی نمایید.

کجا بمونیم؟

در نزدیکی هایقر شهرها و روستاهایی قرار دارند که هر کدام جاذبه هابی ارزشمند برای به نمایش گذاشتن دارند، اقامت در یکی از آنها و به تماشا نشستن آنچه که از تاریخ و فرهنگ ایران برایتان بازگو می کنند، یا خوابیدن در چادر و استفاده از آب و هوای تازه و عاری از آلودگی، به همراه آشنایی با ایل قشقایی هرکدام به شیوه ای می توانند برایتان جالب باشند.

تنگ هایقر معروف به گرند کانیون ایران

مسیردسترسی

آدرس: استان فارس، کیلومتر ۳۵ جنوب شهرستان فیروزآباد

توجه داشته باشید که برای سفر به هایقر نیازمند امکانات و مهارت های بسیاری باید باشید.رسیدن به درون تنگه حدودا ۲ ساعت پیاده روی نیاز دارد؛ که بدون تجهیزات لازم و راهنما کمی سخت و چالش برانگیز است.

خطرات پیش رو در بازدید از هایقر

از دانستنی های ضروری برای سفر به هایقر، اطلاع از خطرات موجود است. عقرب ها، مارها و رتیل ها ممکن است در لا به لای صخره ها پنهان شده باشند، بنابراین بدون حضور کارشناسی آگاه به سوی هایقر رهسپار نشوید.

منبع : eligasht،donya-e-eqtesad
نویسنده

یک نظر بنویسید