تپه خالصه از تپه های مهم و باستانی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

تپه خالصه خرمدره یکی از تپه‌های مهم دوره هزاره ششم پیش از میلاد، کشورمان محسوب می‌شود که به فاصله یک کیلومتری در جنوب شهر خرمدره در میان باغات زیبا وتاکستان‌های وسیع در چشم اندازی بسیار سحر انگیز واقع شده است. و رودخانه کبیر از فاصله‌ ای کمتر از یک کیلومتری آن عبور می‌کند از آنجایی که باغات پرشماری دورتادور این محوطه باستانی را محصور کرده‌اند، آنچه اکنون قابل استفاده مانده محوطه‌ ای به وسعت دو هکتار است، اما باستان‌شناسان حدس می‌زنند پس از انجام مطالعات گمانه ‌زنی وسعت این محوطه در مسیر باغات افزایش یابد.

تپه خالصه از تپه های مهم و باستانی

این تپه از جاذبه های خرمدره، از معدود محوطه‌ های باستانی متعلق به دوره نوسنگی و مس است، که می تواند هویت پیشینه ی تاریخ معماری فلات مرکزی و شمال غربی ایران رادر معرض نمایش بگذارد.تپه ی خالصه در بخش سطحی در بر گیرنده ی داده های ارزشمندی است که پیشینه ی استقرار و مدنیت ساکنان قدیم این شهر را به نظاره می گذارد.از آنجا که کشاورزی مرحله ی گذر انسان از دوره ی غار نشینی به دشت بوده ساکنان آن دوره با اهلی کردن حیوانات و گیاهان وحشی در طی سالیان متمادی کشاورزی خود را گسترش داده و اطراف این تپه را به باغات و تاکستان های زیبا تبدیل کرده اند.

تپه خالصه از تپه های مهم و باستانی

کاوش‌های باستان‌شناسی تپه خالصه، برای نخستین باردر سال 1388با همکاری گروه باستان شناسی دانشگاه آزاد ابهر انجام شد و پرده از ابهامات و ناشناخته‌های این اثر باستانی برداشته شد.در این کاوش ها اطلاعات مهمی از سابقه ی سکونت اقوام بشری در حاشیه ی رودخانه ی کبیر و شمال غرب کشور به دست آمد و همچنین در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

از مهم ترین آثار کشف شده در این تپه می توان به ابزارهای سنگی، تدفین در خمره ی سفالی،ظروف سفالی و همچنین وجود دانه های گیاهی که بیانگر حاصلخیزی و اشتغال ساکنین این تپه به کشاورزی است نام برد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید