حمام فین ، قتلگاه قهرمان مبارزه با استعمار در دوره قاجار

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

در فاصله 6 کیلومتری جنوب شهر کاشان، منط‌‌‍قه‌ای سرسبز قرار دارد که در گذشته به روستای فین کوچک شهرت داشت. چیزی که باعث معروفیت حمام فین شده، قرارگیری یکی از باغ‌های کاشان به نام باغ فین در نزدیکی این بنا است.حمام فین یکی از جاهای دیدنی کاشان است که به‌واسطه‌ی اهمیت تاریخی آن بسیار در بین ما ایرانی‌ها مشهور است.

حمام فین ، قتلگاه قهرمان مبارزه با استعمار در دوره قاجار

بیشتر توجه این حمام تاریخی به دلیل وجود هفت کاشی قدیمی با قدمتی 500 ساله است که در قسمت خزینه قرار دارند. جالب است بدانید که این حمام که به دوره‌ی صفویه می‌رسد همان جایی است که میرزا تقی خان فراهانی که به امیرکبیر شهرت دارد. حمام بزرگ این بنای تاریخی به دستور فتعلی شاه قاجار بنا شده است که در کنار ساخت حمام جدید، حمام کوچک را هم به دستور شاه بازسازی کردند. ناگفته نماند حمام بزرگ فین برای استفاده بزرگان در نظر گرفته شده بود که معماری ‌بی‌نظیری را در خود جای داده است.

حمام بزرگ مخصوص امرا و حمام کوچک اختصاص به استفاده خدام داشته‌است. در هر یک از حمام‌ها قسمت‌هایی شامل ورودی، گرمخانه، آبنما، خزینه، محل نظافت و سربینه (رختکن) به چشم می‌خورد.کانال‌هایی جهت تعویض آب خزینه‌ها و حوضچه‌ها در کف حمام‌ها وجود دارد. دیوار حمام‌ها با عایق رطوبتی مخصوص – ماسه، آهک یا ساروج – پوشانده شده‌است.این حمام دارای دالان‌ها و راهروهای زیادی است و معماری زیبایی دارد.

حمام فین ، قتلگاه قهرمان مبارزه با استعمار در دوره قاجار

حمام کوچک آن از حیث معمارى چندان مهم نیست؛ اما حمام بزرگ آن با ستون‌هاى مرمرى و سقف نقاشى شده، بسیار جالب توجه است.در حمام کوچک باغ فین واقعه قتل امیرکبیر (قهرمان مبارزه با استعمار در دوره قاجار) روى داده است و از این حیث، ارزش و اعتبار تاریخى دارد.این حمام قدیمی به خاطرقتل میرزا تقی‌خان امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی مشهور است.

حمام های تاریخی کاشان، از جمله آثار باشکوهی هستند که در دوران صفوی مورد ستایش جهانگردان داخلی و خارجی گردیده، به طوری که شاردن فرانسوی می‌گوید : «گرمابه های کاشان فوق العاده عالی ، خوب و تمیز هستند».

حمام فین ، قتلگاه قهرمان مبارزه با استعمار در دوره قاجار

این حمام ها با معماری عالی ویژگی‌های خاص یکی از پنج عنصر اصلی شهر (مسجد، بازار، خانه، حمام، آب انبار) به شمار می‌آید.

از جمله حمام‌های معروف کاشان می‌توان به گرمابه‌های باغ فین، حمام سلطان امیر احمد، حمام گذرنو، حمام عبدالرزاق خان، حمام محتشم و… اشاره کرد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید