خور موسی شاخابه ای عریض و طولانی در ساحل خلیج فارس

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

بندر ماهشهر به لحاظ داشتن طبیعتی منحصر به فرد، قابلیت جذب گردشگر بسیار زیادی را دارد.بندر ماهشهر همچون شادگان از معدود شهرهای ایران است که دارای خور می‌ باشد و مهمترین آ‌نها خور موسی نام دارد که از نظر استراتژیک و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.خور در فارسی به شاخه‌ ای از دریا گفته می ‌شود که به خشکی داخل شده باشد و موسی ناخدای معروفی بوده که این خور به نام او نامگذاری شده است.

خور موسی شاخابه ای عریض و طولانی در ساحل خلیج فارس

خور موسی شاخابه ای عریض و طولانی در ساحل خلیج فارس است. این خور در واقع مانند زبانه ای دریایی است که در خشکی پیشروی کرده و از شمال تا بندر ماهشهر و از غرب گاه تا رود بهمنشیر امتداد دارد.خور موسی در واقع شاخهٔ مثلث ‌شکلی است در منتهی ‌الیه شمال غربی خلیج فارس. رأس این مثلث راست‌ گوشه در شمال است و قاعدهٔ آن بر خط ۳۰ درجه عرض شمال منطبق می‌ شود. ژرفترین بخش این خور خطی است که از رأس به قاعده شکل مثلث کشیده شده است.زمینهای پیرامون این خور گِلزار هستند و ارتفاع آنها از سطح دریا بین ۲ تا ۴ متر است. پهنای دهانه آن ۳۷ تا۴۰ کیلومتر و طول آن از دهانه تا بندر امام خمینی ۹۰ کیلومتر و تا ماهشهر ۱۲۰ کیلومتر می باشد.

ژرفای خور موسی ۲۰ تا ۵۰ متر است که در برخی نقاط به ۷۳ متر نیز می‌ رسد. وجود چنین عمقی باعث شده تا کشتی ‌های ۷۰ هزار تنی نیز به سهولت در این آبراه رفت و آمد کنند.

خور موسی شاخابه ای عریض و طولانی در ساحل خلیج فارس

کشتیهای نفتکش که به طرف بندر امام خمینی در حرکت هستند، باید از خور موسی عبور کنند.این آبراهه از مهمترین آبراهه ‌های طبیعی است که کشتی ‌هایی تا ۱۰۰ هزار تن برای ورود به بندر امام خمینی باید از این آبراهه بگذرند.

موقعیت خور موسی بسیار استراتژیک است و برای تردد کشتی‌ها و تجارت از اهمیت خاصی برخوردار است و به همین دلیل اکثر ساکنین این منطقه از راه ماهیگیری و تجارت امرار معاش می‌کنند.

خورهای کوچکی نیز از خور موسی بندر ماهشهر منشعب شده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به خور سلچ، ملح، مریموس و دورق اشاره کرد، همچنین جزایر ناخدا، بونه و دارا نیز در کنار آن‌ها قرار گرفته که تماشای غروب آفتاب در آنجا یک تجربه ناب خواهد بود.

این خور همچنین با داشتن گونه‌های جانوری متفاوت شامل دلفین‌های گوژپشت و پرندگان دریایی نظیر فلامینگوها، کفچه نوک‌ها، اگرت‌های ساحلی، سلیم‌های خرچنگ‌خوار، پرستوهای کاکلی، پرستوهای دریایی، پرستوهای پشت دودی، خرچنگ‌های کوچک، گلخورک‌ها و انواع ماهی‌ها، جاذبه‌ دیدنی شگفت‌انگیزی برای دوست‌داران طبیعت به شمار می‌رود.

خور موسی شاخابه ای عریض و طولانی در ساحل خلیج فارس

در خور موسی جزایر بکر و مناظر ساحلی زیبایی وجود دارند که بخشی از این جزایر در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست و بخشی دیگر نیز در اختیار نیروی های نظامی است. همچنین شهرداری بندر ماهشهر در حال ایجاد بازارچه ساحلی و مکان تفریحی با حدود ۹۰ آلاچیق و … است که می ‌تواند پذیرای گردشگران از سراسر کشور باشد. هر سال در ایام نوروز نیز کشتی تفریحی خور پیما در خور موسی خدمات مناسبی برای مسافران نوروزی ارائه می دهد.

خور موسی شاخابه ای عریض و طولانی در ساحل خلیج فارس

هرساله در ایام نوروز کشتی تفریحی خور پیما به گردشگران خدمت‌رسانی می‌کند و با سوار شدن بر آن می‌توانید لحظاتی فراموش نشدنی را برای خود به ارمغان آورید. این خلیج کوچک و دوست‌داشتنی، حدود 90 کیلومتر تا بندر امام خمینی و 120 کیلومتر تا ماهشهر فاصله دارد به راحتی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.پس از بازدید از خور موسی ماهشهر می‌توانید سری به دیگر جاذبه های گردشگری ماهشهر مانند شهر تاریخی آسک، زیارتگاه شاهزاده حمزه، اسکله‌های بندر امام خمینی و غیره بزنید و با فرهنگ و گذشته‌ی این سرزمین همیشه آفتابی بیش از قبل آشنا شوید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید