روستای خاوه در دل شهرستان ورامین یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان تهران محسوب می‌شود.روستای خاوه را باید یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین روستاهای استان تهران دانست، روستایی دیدنی که به‌عنوان یکی از هدف‌های گردشگری در استان تهران شناخته می‌شود.

این روستا از جاذبه های گردشگری ورامین،دارای بافت سنتی و قدیمی بوده و باوجود گستره شهرنشینی در بسیاری از مناطق کشور، توانسته ماهیت خود را تا حدود زیادی حفظ کند وبه عنوان یک روستای تاریخی در استان تهران شناخته شود.

روستای خاوه ، یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان تهران

برخی از اسناد تاریخی از قدمت هزار ساله روستای خاوه خبر می دهد که در دل خود انسان های بزرگ و شخصیت های علمی و شیعی نظیر ابوالقاسم خوابی را پرورش داده است.

شغل اکثر اهالی خاوه، کشاورزی و دام‌پروری است و زمین‌های حاصلخیز و قابل‌کشت در این روستا، زمینه را برای رونق اقتصادی دریکی از هدف‌های گردشگری استان تهران فراهم کرده است.

از طرف دیگر زنان روستای خاوه نیز ازجمله زنان زحمت‌کش و غیور منطقه ورامین محسوب می‌شود که برخی از آنان به قالی‌بافی مشغول بوده و هنر خود را در قالب طرح‌های گوناگون به معرض نمایش می‌گذارند.

روستای خاوه ، یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان تهران

جاذبه‌های گردشگری روستای خاوه

آب‌انبارها و آثار تاریخی و باستانی در روستای خاوه، چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند، آثاری که برخی از آنان به ثبت ملی نیز رسیده و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

حسینیه احمدی‌ها، درختان زبان‌گنجشک، بقعه سلطان محمود، امامزاده  علی، امامزادگان بی‌بی و زبیده و آب‌انبارهای روستای خاوه ازجمله آثار فرهنگی، مذهبی و طبیعی این روستا محسوب می‌شود.

بقعه سلطان محمود خاوه ای ازجمله آثار باستانی این روستای کهن و تاریخی محسوب می‌شود که به دلیل ویژگی‌های جذابش در سال۸۲ به ثبت ملی رسید و جز آثار مهم کشوری محسوب شد.

  گونه های حیات وحش ایران در موزه دارآباد تهران بزرگ

قلعه باستانی خاوه نيز يكي از قلعه های ديدنی ورامين است كه با ارتفاع 12 متر و وسعتی در حدود نيم هكتار متعلق به دوره صفويه و يا زنديه است .

حمام قدیمی در روستای خاوه یکی از آثار تاریخی و جذاب این روستا محسوب می‌شود که موردتوجه گردشگران قرارگرفته است.حمام قدیمی در خاوه با ارتفاع دو و نیم متر از سطح زمین از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است و به همین خاطر ازجمله آثار مهم این روستا محسوب شده و قدمت آن به دوران قاجاریه بازمی‌گردد.مدخل آن رو به شمال واقعه شده و متشكل از رختكن ، آب انبار ، حوضچه ، پاشور ، خلوتخانه ، خزانه ، تيون و گرمخانه مي باشد .اين حمام كه متعلق به اوايل دوره قاجاريه است از آجر و ساروج ساخته شده است.

بقعه امامزاده علی(ع) نیز از دیگر آثار تاریخی روستای خاوه محسوب شده که در سال ۸۱ به ثبت ملی رسید و این نشان‌دهنده قدمت و ظرفیت بالای این اثر معنوی و مذهبی است.ايوان اين بقعه به ابعاد 5 در 3 و نيم متر رو به شمال واقع شده و گنبد آن دو پله ای و ارتفاع آن از سطح زمين 7 متر است و با خشت خام و بدون هيچ گونه تزئينی احداث شده است.اتاق حرم به ابعاد 4 و نيم در 4 و نيم توسط ديواره هايی با قطر يك متر احداث شده و در مجاورت آن دو اتاق قرار دارد كه به عنوان محل اسكان مسافران از آن استفاده می شده است .

منبع : mehrnews،irna
نویسنده

یک نظر بنویسید