معرفی روستای گردشگری زوارم ، دره بهشت خراسان شمالی

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

روستای گردشگری زوارم یا دره بهشت خراسان شمالی از روستا‌های هدف گردشگری در ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر شیروان قرار دارد که ۵۰۰ خانوار مشتمل بر سه هزار نفر جمعیت در آن سکونت دارند. این روستا که از جاذبه های گردشگری شیروان میباشد،یکی از نادرترین ییلاق‌های خراسان شمالی که برای مسافران ناشناخته مانده است.

معرفی روستای گردشگری زوارم ، دره بهشت خراسان شمالی

دره زوارم که در حدود 25 کیلومتر ادامه می یابد از النگ زار ها، چشمه سارها، کوه های سر به فلک کشیده و دره ها پر آب به وجود آمده است که علاوه بر مرتعی بودن آنها انواع و اقسام گیاهان طبی و خوراکی خودرو را به وفور می توان در منطقه ییلاقی جمع آوری کرد که مهم ترین آنها  عبارتند از: قسنی( کاسنی )، گون، کمای، زیره، پونه، درمنه ترکی، پوپک، ساری گل، شقایق، کاکوتی، سیب کوهی، زرد آلو کوهی، گزنه و چریش. با توجه به تنوع گیاهان طبی عرق چهل گیاه تهیه شده در ای روستا از معروفیت ویژه ای برخوردار است.

محصولات عمده زوارم گردو، گيلاس، سيب، كشمش، گندم و جو، سيب زمينی، خيار، گوجه فرنگی و زردآلو است.گياهان وحشی پونه، گل پوپك، آنوخ(كاكوتی)، زيره كوهی، ساری گل، كمای و موسير دارد و چوب سپيدار و گردو نيز از صادرات زوارم است.

معرفی روستای گردشگری زوارم ، دره بهشت خراسان شمالی

معروفترین مناطق دیدنی دره زوارم

یخدان و آبشار: این مناظر در حد فاصل دو دره شخری و میم لی قرار دارد و از زیر کوه معروف یخدان می‌جوشد که یکی از بهترین آب‌های آشامیدنی ایران محسوب می‌شود و روبه روی همین چشمه در دامنه کوه چشمه کوچک دیگری به نام دامچی وجود دارد.

شخری: مکان ییلاقی مردم زوارم است که دارای انواع درختان و باغ‌های بزرگ گردو می‌باشد، راه ۱۵ کیلومتری شخری با داشتن گذرگاه‌های صعب العبور بسیار باصفا و دیدنی است.

در تابستان عده زیادی از مردم شیروان و دیگر شهر‌های خراسان برای کوه پیمایی و استفاده از آب و هوای این ییلاق چند روزی را در آنجا استراحت می‌کنند.

معرفی روستای گردشگری زوارم ، دره بهشت خراسان شمالی

میم لی: یکی دیگر از دره‌های پر آب و سرسبز زوارم است که دارای باغ‌ها و چشمه سار‌های متعدد است که اگر این دره را ادامه دهید به زلزله خانه و چقرالنگ و بالاخره تخت میرزا در کوه‌های شاه جهان می‌رسید.

چقرالنگ: دارای دو چشمه معروف قاینار چشمه و قرمز چشمه و منطقه‌ای خوش آب و هوا و مرتعی می‌باشد.

از دیگر مناظر طبیعی زوارم می‌توان به باداملر، آمریان، قورّه دره، داش آتر، عزیز چنار، گوی سویت، غارعقیل، باغ خان، باغ چهار حوض، قوتور چشمه دارای آب معدنی اشاره کرد.

معرفی روستای گردشگری زوارم ، دره بهشت خراسان شمالی

عزیز چنار از دیدنی‌های معروف دره بهشت است که چناری کهنسال در کنار چشمه‌ای پرآب که معتقدان به شاخه هایش پارچه بسته و نذر و نیاز می‌کنند و همچنین آبشار دوراهی در زیرکوه یخدان به شارشاری معروف است و حدود پنج متر ارتفاع دارد و چشمه پرآب یخدان از زیرکوه با آب سرد می‌جوشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید