روستای میلان از جمله روستاهای تاریخی و قدیمی استان آذربایجان شرقی است و در ۲۰ کیلومتری تبریز و همچنین نزدیک شهر اسکو قرار دارد.میلان از جاذبه های اسکو،سابقا روستای مستقلی از توابع شهرستان اسکو بود، اما اکنون جزو محلات شمالی اسکو به حساب می‌آید.

اسکو از شمال به تبریز، از جنوب به آذرشهر، از غرب به دهستان ممقان و ایلخچی و ساحل شرقی دریاچه ارومیه و از شرق به روستاهای حومه تبریز محدود می‌شود. بنابراین در سفر به میلان و اسکو، می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و از شهرهای اطراف که دیدن هر کدام یک تجربه منحصر به فرد است، بهره ببرید.

روستای میلان کجاست؟

در سفر به روستای میلان چیزی که بیشتر از همه توجه تان را جلب خواهد کرد این است که این روستا برخلاف دیگر روستاهای کشور، آنقدرها دچار مهاجرت نشده و جمعیت آن نسبت به سال های قبل بیشتر هم شده است.

بد نیست بدانید که در گذشته منبع درآمد اصلی روستائیان باغداری بوده. در واقع اگر تا یکی دو دهه قبل قدم به میلان می گذاشتید، در میان باغ های گردو، فندق، بادام؛ زردآلو و سیب گم می شدید اما از اواسط دهه هفتاد که وضعیت آب و هوایی کشور تغییر کرد و سرما به درختان زد، باغ ها کم کم از بین رفتند و باغداری دیگر منبع درآمد اصلی روستائیان نبود. امروزه روستای میلان در بسیاری از بخش هایش مدرن تر شده و آپارتمان‌های چند طبقه را می توانید در آن ببینید.

روستای میلان کجاست؟

معروف‌ترین بنای تاریخی این روستا حمام قدیمی میلان است که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد. ورودی این حمام در منتهی الیه ضلع جنوبی قرار گرفته و با چهار پله وارد یک هشتی هشت ضلعی می شود و از آنجا به راهروی شمالی سربینه می رسد.

از دیگر بناهای این روستا می‌توان از مسجد جامع آن نام برد که در دهه 70 بازسازی شده است.

همچنین در نزدیکی روستای میلان آبشار بسیار زیبایی وجود دارد.

منبع : hamshahrionline،article.tebyan
نویسنده

یک نظر بنویسید