بنای امامزاده شاهزاده زید یکی از آثار مذهبی-تاریخی مربوط به قرون میانی اسلامی در شهرستان اسفراین است.این بنا که از جاذبه های اسفراین میباشد،پلان آن در اصل هشت ضلعی بوده ولی طی تعمیرات مکرر به صورت نامنظم و چند وجهی درآمده است.بر مزار امامزاده یک صندوقچه چوبی منبت­‌کاری شده وجود دارد که در گرداگرد آن کتیبه‌­هایی به خط نسخ نوشته شده و در بخش‌های مختلف با شمسه و ترنج‌های هندسی محاط در قاب‌هایی مربعی به طرز زیبایی تزیین شده است.مصالح اصلی بنا خشت و گل بوده که بعدها نمای آن را با آجر کار کرده­‌اند.

آرامگاه شاهزاده زید توی یکی از آثار مذهبی تاریخی

گنبد بنا به صورت عرقچینى به قطر ۶ و ارتفاع ۳ متر است که دور آن داراى نقاشى‏ هاى زیبایى است.داخل بقعه گچ اندود شده و تا ارتفاع یک متر با سنگ مرمر، ازاره آن پوشش یافته است.در وسط بقعه، صورت قبرى است که بر روى آن صندوق چوبى قدیمى به ابعاد ۱۰/۱×۲ متر قرار دارد که در سال ۱۳۲۹ هـ . ق ساخته شده است.در داخل این بقعه، قبورى از دورة صفویّه وجود دارد که قدیمى‏ ترین آن ها، تاریخ ۱۰۷۲ هـ . ق و مربوط به میر محمّد صادق ولد میر عبداللَّه است.

دو چنار تنومند که بیش از هزار سال عمر دارد، در ابتداى صحن امامزاده واقع است و یکى از آنها دچار حریق شده و در تنه سوخته آن به راحتى شش نفر جاى مى‏گیرند.

منبع : safarzon
نویسنده

یک نظر بنویسید