معرفی آستان شاهزاده قاسم (ع)

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

مقبره امامزاده ابراهیم و قاسم (علیهما السلام) در وسط شهر فسا و در خیابان شاهزاده قاسم و در کنار فلکه شاهزاده قاسم قرار دارد، این بقعه را مردم بیشتر شاهزاده قاسم می نامند و به همین دلیل نام خیابان و نام فلکه از آن گرفته شده است.

معرفی آستان شاهزاده قاسم (ع)

مقبره این امامزادگان که از جاذبه های مذهبی فسا میباشد،دارای بنایی بسیار باشکوه و مجلل که به (شاهزاده ابراهیم و شاهزاده قاسم) مشهور می باشند و در بین اهالی فسا از احترام فوق العاده ای برخوردارند.

بنای ساختمان بقعه شامل حرم، ایوان، گلدسته، گنبد و صحن می باشد که جملگی با ظرافت و دقت هنرمندانه و موزون ساخته شده است و ارتفاع گنبد آن حدود نه متراست.ساختمان بقعه این دو بزرگوار در سال 1373 تمام شده و زیربنای آن 500 مترمربع و همچنین طرح جامع تأسیسات آن 1000 مترمربع می باشد.

به اعتقاد اهالی این دو بزرگواره از نوادگان عقیل برادر حضرت علی (علیه السلام) می باشند و به قولی حاکم فسا درعهد حجاج بوده و بدین لحاظ مردم به آنها شاهزاده می گویند.

معرفی آستان شاهزاده قاسم (ع)

علت شهرت شاهزاده بودن آنان بدان جهت است که آنان از طرف پدر عقیلی هستند و نسب به امامزاده معصوم ندارند و چنین شرافت نسبی در آنان نیست لذا این دسته از طالبیون را به عنوان شاهزاده خطاب می کردند.

مضافاً بر اینکه شاهزاده ابراهیم و قاسم از طرف مادر نسب به امیرالمومنین علی (علیه السلام) می رسانند و سرانجام این شرافت را از طرف مادر کسب نموده اند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید