شهرستان بشرویه به مرکز شهری با همین نام در غرب استان خراسان جنوبی واقع شده است. در بشرویه آثار تاریخی فراوانی وجود دارند که پیشینه تاریخی تعدادی از آن‌ها به قبل از اسلام برمی‌ گردد و خوشبختانه برخی از آن‌ها هنوز به جا مانده ‌اند. قلعه دختر بشرویه از جاهای دیدنی بشرویه،نیز یکی از همین آثار است.

نتیجه تصویری برای قلعه دختر بشرویه

قلعه دختر در ۱۲کیلومتری غرب بشرویه بربالای کوهی به ارتفاع ۴۰۰متراز سطح زمین و در ۱۲۵۰ متری از سطح آبهای آزاد بقایای قلعه ای سنگی به چشم می خورد که قدمت آن به زمان فرقه اسماعلیه بر میگردد و نمونه هایی در ایران همچون فیروز آباد مشهد و تربت حیدریه و شوشتر به همین نام و از نظر ساخت در آذربایجان لبنان و هندوستان وجود دارد.

این قلعه در ۶ کیلومتری شمال شرقی«رقه» واقع شده است و بدین سبب «قلعه دختر رقه» نیز خوانده می شود.آنچه از بقایای برج و بارو های قلعه به جا مانده بیانگر وضعیت دفاعی و رزمی آن می باشد. قلعه دختر بشرویه یکی از قلاع مستحکم و صعب‌العبور اسماعیلیه در جنوب خراسان است و سفالینه های بدست آمده در آن متعلق به قرون هفتم تا نهم هجری است.

نتیجه تصویری برای قلعه دختر بشرویه

بنای قلعه دختر

این قلعه در چهار سطح مختلف ساخته شده وهر سطح دارای تأسیسات و برج و باروهایی مجزا می باشد‌‌. اطراف این سازه دارای شیبهای بسیار تند می باشد و ورودی آن احتمالاً در سمت غربی که دارای شیب کمتری نسبت به دیگر اضلاع برخوردار است قرار داشته‌. مصالح و ملات بکاررفته در بنا شن ، گچ، آهک و سنگ می باشد. در بخشی از قسمت‌های قله پایه و شالوده‌ی دیوارها جزئی از کوه است که تراشیده شده و به صورت دیوار درآمده‌اند.

جاهای دیدنی سرایان

در ساخت این قلعه قسمت های متفاوتی از جمله آب انبار، مخزن ذخیره آذوقه، چندین برج، شاه نشین و اتاق هایی مخصوص به استراحت نگهبان ها تعبیه شده بود. دیوارهای این قلعه بر پرتگاه های غیرقابل نفوذ ساخته شده اند حتی گفته می شود که گاهی برای رسیدن به این قلعه برخی از دیوارهای آن را بریده اند. در مسیر دسترسی به این قلعه چندین بنای قدیمی را مشاهده می کنید که به نظر می رسد زمانی آب انبار بوده اند. در واقع می توان گفت که هرجا که فضا مناسب بوده آب انباری احداث کرده اند.

این آب انبارها در ارتفاعات متفاوتی ساخته شده اند و گویا ساختار آن ها به نحوی بوده که آب از بالا سرازیر می شده و آن ها را به نوبت پر می کرده است. از ویژگی‌ های بارز آسیاب ‌های آبی بشرویه، فعال بودن آنها است که در حال حاضر سه آسیاب به فعالیت خود ادامه می ‌دهند و طی چند سال اخیر با اقدامات میراث فرهنگی بشرویه و شهرداری برای احیا و بازسازی برای تفریح مسافران و گردشگران، به نقاط گردشگری تبدیل شده است.

نتیجه تصویری برای قلعه دختر بشرویه

سرپرست میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بشرویه، هاشم اتفاقی درباره پیشینه این بنای قدیمی اینگونه گفته است که:  با توجه به نوع معماری که در پی سازی دیوارها و نحوه ساخت پوشش اتاق های بالای کوه به چشم می خورد از جمله بناهای دوره ساسانیان و مربوط به قبل از اسلام است و در حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و علاوه بر این به نام این قلعه که به نام دختر یا الهه میترا که یکی از الهه های دوران ساسانی است هم شاید بتوان استناد کرد.

باغ شوکت‌آباد ، یکی از چشم نوازترین باغ های شهر بیرجند

لازم به ذکر است این قلعه به خاطر محل قرارگیری و شرایط خاصی که داشته در دوره سلجوقیان توسط فداییان اسماعیلیه مرمت شد و دوباره مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

منبع : shahrmajazi،eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید