مجموعه تفریحی ائل داغی یکی از پرطرفدارترین تفرجگاه های زنجان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

یکی از نقاط بسیار خوش آب و هوای زنجان، منطقه ی تفریحی گردشگری ائل داغی می باشد.مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی زنجان که به مجموعه تفریحی گاوازنگ و بام زنجان نیز شهرت دارد در شمالی ترین نقطه شهر و در دامنه کوه گاوازنگ قرار گرفته است.

این مجموعه از جاذبه های گردشگری زنجان،یکی از پرطرفدارترین تفرجگاه های زنجان و از اصلی ترین مراکز تفریحی این شهر به شمار می رود که اهالی شهر زنجان در اکثر روزهای تعطیل و غیر تعطیل برای گذراندن اوقات خوش به این مکان می روند.منطقه ای کوهستانی با مناظری بی بدیل و وجود سد گاوازنگ و چشم انداز زیبای شهر به جاذبه این مجموعه افزوده است.

مجموعه تفریحی ائل داغی یکی از پرطرفدارترین تفرجگاه های زنجان

سد گاوازنگ زنجان

از ائل داغی به سمت کوه های بلند قامت زنجان حرکت می کنیم.بعد از پیمودن ۲ کیلومتر مسیر آسفالته به سدی زیبا با در وسط کوه می رسیم.سدی که به خشکی کوهستان زندگی دوباره بخشیده است.از آب این سد برای آبیاری درختان کاشته شده در پایه کوه ها استفاده می شود.از تاج سد به سمت بالای کوه که مسیری است آسفالته می رویم.جاده ای پر پیچ و خم در میان کوهستان که هر قدم که به سمت بالای کوه ها می رویم شهر نمایان تر می شود.

دیدنی های مسیر ائل داغی تا سد گاوازنگ

شاید این مسیر کوتاه ۲ کیلومتری برای مردم زنجان عادی به نظر برسد.اگر در روزهای آخر هفته این مسیر کوتاه ولی دیدنی را طی کنیم شاهدی مناظری بسیار زیبا و آرام بخش خواهیم بود.مسیری که اهالی روستا در کنار جاده مشغول پختن بلال و سیب زمینی و بال کبابی هستند.بوی دود حاصل از سوختن هیزم  لذت گردش را دوچندان می کند.دوغ سنتی روستای گاوازنگ و چای آتشی از نوشیدنی هایی است که فقط باید آنها را امتحان کرد.در فصل سرما خوردن بال کبابی و سیب زمینی کبابی و بعد از آن یک استکان چای آتشی بسیار لذت بخش خواهد بود.در صورت صفر به شهر زنجان حتما از این منطقه زیبا دیدن فرمایید.این مسیر را با دیدن این مناظر طی می کنیم و به سد گاوازنگ می رسیم.

مجموعه تفریحی ائل داغی یکی از پرطرفدارترین تفرجگاه های زنجان

امکانات تفریحی و رفاهی 

در این منطقه امکانات تفریحی و رفاهی زیادی از جمله کافی‌شاپ و رستوران، قایق‌سواری، آبشار مصنوعی، در زیر آلاچیق‌ و… وجود دارد و در سال‌های اخیر نیز افزودن امکانات بیشتری مثل پیست دوچرخه‌سواری، آمفی‌تئاتر، مجموعه ورزشی و لند مارک در رشد این منطقه و جذب گردشگر بسیار موثر بوده است.

پیاده روی و کوهنوردی

وقتی برای گردش به این منطقه می رویم تا چشممان کار می کند کوه است و کوه.کسانی که علاقمند پیاده روی و کوه نوردی هستند می توانند از فضای موجود بهره ببرند.افراد مسن می تواننداز این مسیر به دلیل وجود مسیر پیاده روی و شیب ملایم استفاده کنند. لازم یه ذکر است در طی سال برنامه ها و همایش های پیاده روی خانوادگی در مجتمع تفریحی ائل داغی (گاوازنگ) توسط ارگان ها و سازمان های مختلف اجرا می شود.

مناظر ائل داغی

تفرجگاه ائل داغی (گاوازنگ) در شمالی ترین نقطه زنجان و در دامنه کوه گاوازنگ قرار دارد.این مجموعه گردشگری با فاصله کمی از شهر قرار دارد.آلاچیق های چوبی، آسیاب آبی، آبشار مصنوعی و مناظر و طبیعت کوهستان از مناظر و امکانات این منطقه به شمار می رود.

مجموعه تفریحی ائل داغی یکی از پرطرفدارترین تفرجگاه های زنجان

مزار شهدای گمنام

در امتدادمسیر گاوازنگ به سمت ارتفاعات کوه مزار شهدای گمنام قرار دارد. وجود مزار شهدای گمنام در تپه نور بر ارزش معنوی این منطقه افزوده است.

مجموعه ائل داغی مکانی برای برگزاری جشنواره‌ها

در این مجموعه رفاهی و گردشگری هر سال شاهد برگزاری جشنواره های مختلفی هستیم. از مهمترین آنها می توان به جشنواره آش که یکی از با سابقه ترین جشنواره های غذایی کشور است، جنشنواره صنایع دستی و… اشاره کرد.

اگر قصد سفر به زنجان را دارید پیشنهاد می‌کنیم یک روز را به گردش در تفرجگاه های طبیعی ائل داغی که در سه کیلومتری مرکز زنجان واقع شده است، اختصاص دهید و از طبیعت زیبای آن بهره ببرید.

چه زمانی به مجتمع تفریحی ائل داغی برویم

این منطقه در هر فصلی زیبایی های خاص خود را دارد. در بهار و تابستان مناظر و سر سبزی اطراف را شاهدیم. در پاییز زیبایی خاصی دارد و در زمستان کوههای پوشیده از برف منظره ای رویایی را ایجاد می کند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید