جاذبه تاریخی مسجد جامع بفروئیه

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

مسجد جامع بفروییه یا مسجد “حاجی ملک” در “بفروییه” از توابع شهرستان میبد قرار دارد.مسجد جامع بفروئیه از جمله مساجد جامع میبد با سبک تابستانه ـ زمستانه است که قدمت آن با توجه لوح کتیبه سردر ورودی غربی آن به قرن نهم هجری قمری بازمی گردد. تابستانخانه این مسجد با پوشش گنبدی و شامل ایوانی بلند و در دو طبقه بنا شده است.گرمخانه مسجد که چهره امروزی دارد در ضلع شرقی گنبدخانه با اندکی اختلاف سطح بنا شده ، و گویا در ادوار بعد از ساخت گسترش یافته است.در سمت قبله گنبدخانه فضایی وجود دارد که هم به عنوان محراب مورد استفاده قرار می گیرد و هم روزنه بادگیری است که هوای زیر گنبد را خنک می کند.در ضلع شمالی مسجد تزئینات کاشی و سرامیک و ساخت یک منار دیده می شود که در دوره اخیر صورت گرفته است.

جاذبه تاریخی مسجد جامع بفروئیه

حیاط مسجد دارای چند غرفه در طرفین و دو ورودی در ضلع های شمالی و غربی است.کل ساختمان مسجد از خشت و گل است و فقط در شرقی بام، از آجر استفاده شده است.تنها اثر کاشیکاری مسجد، کتیبه معرق بالای سر در و ورودی غربی است.

این مسجد از جاذبه های بفروئیه،به شماره ۲۳۰۷ در اداره میراث فرهنگی شهرستان ثبت گردیده است. مسجد مذكور مسجد مركزی این محل در تبلیغ دین و گسترش معارف اسلامی بوده و می باشد برنامه اعتكاف برای سالها است كه در آن با شور و شوق و استقبال ویژه برگزار می گردد.

آدرس:میبد – بفروئیه – میدان امام علی (ع) -حسینیه اعظم – مسجد جامع

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید