مسجد جامع میلان اسکو یادگاری از دوره صفویه

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

مسجد جامع میلان مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اسکو، روستای میلان واقع شده است.این روستا در ۲۰ کیلومتری تبریز و در نزدیکی شهر اسکو قرار دارد. میلان سابقا روستای مستقلی از توابع شهرستان اسکو بود، اما اکنون جزو محلات شمالی اسکو محسوب می شود. اسکو از آباد ترین شهرهای ‌های نزدیک به تبریز است. اسکو از شمال به تبریز، از جنوب به آذرشهر، از غرب به دهستان ممقان و ایلخچی و ساحل شرقی دریاچه ارومیه و از شرق به روستاهای حومه تبریز محدود می ‌شود.

مسجد جامع میلان اسکو یادگاری از دوره صفویه

مسجد اصلی به صورت پلانی منسجم به ابعاد 16در 16 متر در یک مربع کامل گنجانده شده که شامل 9 گنبد عرقچین می باشد .

عمق ایوان های  سه طرف مسجد (شمال شرق غرب ) به طور دقیق محاسبه شده است به طوریکه در مدت نزدیک به 4 قرن در طاق ها و گنبد ها هیچ رانش و خللی  مشاهده نشده است ایوان ضلع غربی  مشرف به میدان و آب نما به طول 16 متر و عرض 3 متر علاوه بر زیبایی  درتابستان و زمستان  به اعتدال هوای داخلی مسجداست .

ایوان درحال تخریب بوده  و در سالهای 1376- 1377 برای پیشکیری از ریزش و احتمال خطرات جانی جمع آوری و دو باره سازی شده است .

کف ایوان هم تراز کف مسجد و درحدود 120 سانتیمتر از میدان بالاتر است از فضای زیر  به عنوان وضوخانه و موتور خانه استفاده میشود در اوائل قرن جاری  درشرق مسجد فضایی  به ابعاد 16در7 متر با دیوارهای خشتی و روکش آجری و سقف چوبی به عنوان  انباری –کف شکن  به مسجد دوره صفویه  اضافه شده است که هماهنگ با معماری مسجد نبوده و جمع آوری گردید همان  فضا با معماری سنتی و  با در دو طبقه که  همکف برای کفشکن آبدارخانه  – هشتی و طبقه فوقانی برای استفاده بانوان طراحی شده است.

به طور کلی سطوح بخش های مختلف عبارتند از سطح  مسجد 256 متر مربع ایوان غربی دو طبقه 96 متر  بخش شرقی در دو طبقه 224 متر مربع که 256 متر مربع آن مرمت و 330 مترمربع آ« بازسازی شده است مناره مسجد به علت عدم ایستایی وتعمیرات نامناسب گذشته مجددا طراحی و اجرا شده است .

این اثر از جاذبه های اسکو،درتاریخ 16 مهر 1379 با شماره ثبت 2792 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما