مسجد جامع گلپایگان مسجدی کهن از دوران حکومت سلجوقیان

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

یکی از آثار تاریخی و مذهبی در شهرستان گلپایگان، مسجدی است کهن که پیشینه‌ی آن متعلق به دوران حکومت سلجوقیان است و از آن به عنوان «مسجد جامع گلپایگان» یا «مسجد جامع سلجوقی» یاد می‌شود. «ابوعمر بن محمد القزوینی»، نام معمار سازنده‌ی این مسجد تاریخی است که برفراز محراب و در قسمت پایینی کتیبه‌ دور گنبد، ثبت شده است. این اثر ملی از جاذبه های گلپایگان،در اوایل قرن ۶، در سال ۵۰۸ هجری قمری، به فرمان «ابونصر ابراهیم بن محمد بن ابراهیم بابا عبدالملک»، در زمان حکومت «ابوشجاع محمد بن ملکشاه سلجوقی» احداث شده که نام وی در کتیبه‌ی دور گنبد و همچنین در اطراف محراب، حک شده است.

شما می‌توانید به هنگام بازدید از این محراب، آیاتی از قرآن کریم را ببینید که در اطراف محراب مسجد به خط کوفی حک شده است.

جاهای دیدنی گلپایگان ، سرزمین چهار اقلیم ایران‌زمین

ازخصوصیات مسجد و گنبد آن دارا بودن کتیبه‌های آجری متعدد و تزئینات فراوان دوره سلجوقی است. در زمان فتحعلی شاه قاجار شبستان‌های ساده طرفین گنبد و بناهای شرقی و غربی مسجد را احداث کرده و بر ساختمان‌های گنبد عهد سلجوقی افزوده‌اند.

ساختمان گنبد عهد سلجوقی متعلق به اوایل قرن ششم هجری قمری است. صحن مسجد جامع گلپایگان بدون احتساب هشتی‌ها، حجره‌ها و رواق‌ها حدود 1600 متر مربع مساحت دارد و ارتفاع گنبد مسجد 22 متر و ابعاد گنبد از داخل 12 در 12 متر است.

یک حوض آب بزرگ و کم عمق نیز در وسط صحن مسجد قرار دارد که علاوه بر مکانی برای وضو گرفتن نمازگزاران بر زیبایی این مسجد افزوده‌است.

مسجد جامع گلپایگان مسجدی کهن از دوران حکومت سلجوقیان

این مسجد تاریخی بارها از زمان‌های گذشته تاکنون، مورد بازسازی قرار گرفته است و در حال حاضر محل برگزاری نمازجمعه شهرستان گلپایگان به شمار می‌آید. اگر به استان اصفهان سفر کردید، در کنار مسجد جامع گلپایگان، می‌توانید سری به یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان همچون ارگ گوگد و مناره گلپایگان بزنید تا ساعاتی فراموش‌نشدنی را تجربه کنید.

مسجد جامع گلپایگان مسجدی کهن از دوران حکومت سلجوقیان

اگر به هنر معماری ایران زمین علاقه دارید و می‌خواهید با تاریخ و فرهنگ مردمان استان اصفهان در روزگاران گذشته آشنا شوید، در سفرتان به این استان بازدید از مسجد جامع گلپایگان (مسجد جامع سلجوقی) را از دست ندهید که قدمتی دیرینه در طول تاریخ دارد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید