منارجنبان ندوشن بر فراز مسجد جامع شهر واقع شده است، استوار و محکم بر بافت تاریخی خودنمایی می کند و جلوه ای زیبا به شهر و بافت تاریخی می دهد.این منارجنبان دارای پلانه مدور است و بخش فوقانی آن دارای ماذنه است و داخل منارجنبان از چوب شورونه و طناب‌هایی از جنس لیف خرماست.
این بنای ارزشمند که در مرکز بافت قدیم شهر واقع است از آجر و ملاتی به نام ساروج ساخته شده است، ارتفاع آن 25 متر ، قطر آن سه متر و دارای 34 پله چوبی است .

منار جنبان ندوشن بنایی ارزشمند و تاریخیبا وزش باد منار جنبان تکان می خورد که از فاصله 50 متری جنبیدن آن کاملاً قابل رؤیت است .
منارجنبان ندوشن از بناهای دوره ایلخانی تا تیموری است که قبل از منارجنبان اصفهان ساخته شد و در حال حاضر سالم و تکان‌های آن به راحتی قابل لمس است اما رمز متحرک بودن آن هنوز مشخص نیست.
این بنا،یکی از جاذبه‌های گردشگری ندوشن است که همواره مورد توجه گردشگرانی است که از جاذبه‌های تاریخی این شهر بازدید می‌کنند.

این مناره 60 پله ای با نمایی آجری و گلدسته آجر لعابدار، با منارجنبان اصفهان هنرنمایی می کند که در اذان سه وقت و مراسم وداع آخرین جمعه ماه رمضان از آن استفاده می شود.

منار جنبان ندوشن بنایی ارزشمند و تاریخیندوشن بیش از 200 اثر تاریخی و فرهنگی دارد و بافت تاریخی شهر شامل خانه ها، دربندها، بادگیرها، حسینیه ها، مساجد، تکایا، حمام های قدیمی و غیره است در فهرهت آثار ملی به ثبت رسید.

منبع : irna
نویسنده

یک نظر بنویسید