موزه آبادان یکی از قدیمی ترین موزه های ایران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

موزه آبادان در محله بوآرده شمالی در ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان و با وسعت تقریبی ۱۸۰۰ مترمربع توسط علی هانیبال و با همکاری شرکت نفت آبادان تاسیس گردید و در سال ۱۳۴۰ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.این موزه از جاذبه های آبادان،یکی از قدیمی ترین موزه های ایران است که در سال ۱۳۳۸ با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخ و آثاری‌از دوره‌های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه‌های هنرهای سنتی افتتاح شد.

موزه آبادان یکی از قدیمی ترین موزه های ایران

ساختمان این موزه با الهام از معماری سنتی ایران شکل گرفت.این ساختمان دارای گنبدی به ارتفاع ۲۲/۵ متر است که متاثر از گنبد مقبره دانیال نبی شوش است.بنای موزه دارای یک طبقه‌است. این بنا در آغاز دارای چهار تالار برای نمایش مجموعه آثار باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، و هنرهای ملی بود. گنبد مخروطی متشکل از ۸ ستون اصلی می‌باشد که این ستون‌ها در رأس به هم متصل شده‌اند.

موزه آبادان دارای یک تالار اصلی و دو تالار جنبی است.تالار اصلی؛ محل نمایش آثاردایمی موزه از جمله آثار به دست آمده از شوش (هزاره اول ق. م) و آثار دوره صفوی و قاجاری‌است.آثار مردم‌شناسی و نیز هنرهای سنتی در این مجموعه قرار دارد.یکی از تالارهای جنبی‌موزه به تالار نمایشگاههای موقت اختصاص داده شده‌است و تالار جنبی دیگر را کتابخانه وسالن اجتماعات تشکیل می‌دهد.

در موزه آبادان آثار مردم شناسی و آثار باستانی به معرض نمایش گذاشته شده است و ظروف سفال تاریخی و اشعار نگاشته شده بزرگان شعر و ادب پارسی بر روی دیوارهای آن قابل مشاهده است.

موزه آبادان یکی از قدیمی ترین موزه های ایران

با شروع جنگ ایران و عراق، برای نجات آثار موزه آبادان، مجموعه آثار جمع ‌آوری‏ و به جای امن منتقل گردید و موزه  آبادان نیز در ۸ سال جنگ تعطیل بود. بعد از پایان جنگ موزه آبادان مدت‌ ها به اسم مرمت بسته بود که در نهایت امر پس از تعطیلی ۱۵ ساله بار دیگر حیات دوباره خود را در سال ۱۳۸۲ آغاز کرد و موزه آبادان در ۵ مهر ماه (مطابق با سالروز شکست حصر آبادان) بازگشایی شد.

برخی از آثار موزه عبارتند از:

بت‌های مفرغی، سرگرزه‌ها، دهانه‌های اسب، مجسمه‌حیوانات (ایلام و لرستان) و ظرف کروی لوله‌دار خاکستری رنگ ساخته شده به شیوه چرخ‌ساز، نیم تنه یک زن ساخته شده از سفال به رنگ آجری، تنگ لوله‌دار با کف ساده ساخته شده به‌شیوه چرخ ساز که از شوش به دست آمده‌است و… از جمله آثار این موزه هستند.

موزه آبادان یکی از قدیمی ترین موزه های ایران

لازم به ذکر است؛ در ایامی که موزه مورد استقبال بیشتری می‌باشد مانند ایام نوروز، نمایشگاه صنایع دستی که شامل صنایع دستی بومی از قبیل محصولات لیف خرما می‌باشد در بخشی از این موزه نمایش داده می‌شود و به فروش می‌رسد.

این موزه همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۴ پذیرای بازدید کنندگان عزیز می باشد.

آدرس:خوزستان ، آبادان ، محله بوآرده شمالی ، ضلع جنوب غربی دانشکده نفت (دانشکده مهندسی نفت شهید تندگویان) تقاطع بلوار معلم و خیابان ۱۵ احمدآباد

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید