از جمله دیدنی های تهران می‌توان به موزه عروسک‌های ملل اشاره کرد که انواع عروسک‌ها را در خود جای داده و همچون خانه‌ی امن عروسک‌ها، مکانی زیبا و دنج برای تماشای آن‌هاست. موزه عروسک‌های ملل در سال 1393 و همزمان با روز جهانی صلح آغاز به کار کرد و امروزه با داشتن 540 عروسک از 53 کشور دنیا کلکسیونی کامل از عروسک‌های دلربا به شمار می‌آید.این موزه همچون سرزمینی رویایی صدها عروسک از کشورهای مختلف دنیا را در خود جای داده و با بازدید از آن گویی که به دنیای عجیب و جذاب آن‌ها سفر کرده‌اید و شگفت‌زده خواهید شد.موزه عروسک‌های ملل عروسک‌های عثمانی، ارمنی، هندی، مازنی، تاجیکی، افغان، روسی ماترویشکا (تو در تو)، اتریشی، کورن دال (عروسک‌های آمریکای جنوبی که از خوشه‌ی گندم درست می‌شود) و غصه (عروسکی با ابعاد 3 الی 5 سانت که کودکان غم‌های خود را به آن می‌گویند و اعتقاد است که بعد از مدتی غم‌ها را به باد می‌دهد) را دارا است که با تماشای آن‌ها به دل تاریخ و فرهنگ این سرزمین‌ها سفر می‌کنید. همچنین عروسک‌هایی از سلسله‌های تاریخی ایران و اقوام مختلف در موزه عروسک‌های ملل وجود دارد که که شما را بیش از قبل با فرهنگ و تاریخ سرزمینمان آشنا خواهد کرد.

موزه عروسک های ملل ، کلکسیونی کامل از عروسک‌های دلربا

فعالیتهای موزه عروسکها

موزه عروسکها بر اساس مناسبت های ملی برنامه هایی را جهت ترویج مفاهیم فرهنگی برگزار می کند. همچنین اجرای شب های فرهنگی به منظور آشنا کردن جامعه با فرهنگ اقوام مختلف ایران از برنامه های دیگر این موزه است. موزه عروسک ها همچنین با برپایی موزه سیار خدمات خود را به مراکز آموزشی و فرهنگی در سطح تهران و شهرستان ارائه می دهد. یکی دیگر از خدمات موزه عروسک های ملل، برگزاری تورهای گروهی برای کودکان و نوجوانان، گروه های مادر و کودک، تورهای تخصصی برای دانشجویان و پژوهشگران و گردشگران ایرانی و خارجی است.

  معرفی روستای امامه بهمراه تصاویر آن

بازدید های گروهی برای دانش‌ آموزان و گروه‌ های سنی مختلف، معمولاً با بازی و قصه و نمایش ‌های گوناگون همراه است. روایت ‌هایی که از عروسک‌ ها تعریف می‌ شود بسته به گروه سنی مخاطب ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

موزه عروسک های ملل ، کلکسیونی کامل از عروسک‌های دلربا

برگزاری کارگاه ها

کارگاه‌ های مختلفی برای ساخت عروسک و آشنایی با قصه‌ ها و افسانه ‌های دنیا در این موزه برگزار می ‌شود. کارگاههای ساخت عروسک برای نسل جوان و مربیان و علاقمندان به این حرفه ترتیب داده شده است. در این کارگاهها هر شخص عروسک دست ساز خود را خواهد داشت.

فروشگاه

موزه عروسک ها محصولات فرهنگی خود را در قالب عروسک، بازیچه ها و بسته های آموزشی-فرهنگی-هنری در فروشگاه موزه عرضه می کند.

موزه عروسک های ملل ، کلکسیونی کامل از عروسک‌های دلربا

آدرس:تهران، مترو دروازه دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک ۲

نویسنده

یک نظر بنویسید