اولین بار موزه پست در سال ۱۳۱۱ و با الهام گرفتن از موزه‌های تخصصی اروپایی در قسمتی از ساختمان وزارت پست و تلگراف(تلگرافخانه) که در ضلع جنوبی میدان توپخانه‌ سابق مقابل ساختمان شهرداری قرار داشت، افتتاح شد.

موزه پست و تلگراف تهران از ساختمان‌های مهم باغ ملی

 در سال ۱۳۴۹ ساختمان تلگرافخانه تخریب شد و موزه‌ فعلی در بنایی قرار دارد که به شیوه‌ معماری ملی ساخته شده و از ساختمان‌های مهم منطقه‌ باغ ملی و دوره‌ پهلوی اول بوده است.این بنا از جاهای دیدنی تهران،در سال ۱۳۰۷ و در زمان وزرای قدیم پست، صور اسرافیل و نظام الدین حکمت، با مساحت 15 هزار مترمربع و صرف ۵۰۰ هزار تومان در خیابان سپه(امام خمینی) ساخته شده است. موزه‌ پست بعد از وقفه‌ای حدودا ۲۰ ساله، در سال ۱۳۶۹ پس از بازسازی بخش گمرکات امانات پستی در اداره‌ پست سابق(بال غربی آن)  و با زیربنای ۶۰۰۰ متر مربع مجددا افتتاح شد. در سال ۱۳۷۴ با موافقت سازمان امور اداری و استخدامی کشور به موزه‌ وزارت پست و تلگراف تلفن تغییر نام داد و سرانجام در سال ۱۳۷۸ به نام موزه‌ پست و مخابرات شناخته شد.در حال حاضر مالک این بنا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

موزه پست و تلگراف تهران از ساختمان‌های مهم باغ ملی

طراح و معمار ساختمان اداره پست تهران نیکلاس مارکوف، معمار برجسته ایرانی گرجستانی بوده است. طرح این بنا تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی است که بر جذابیت آن افزوده است. در دوره‌ پهلوی اول گرایش به ساخت بناهای اداری و دولتی بیشتر شد و توجه به معماری آنها به شیوه‌ای که اصطلاحا التقاطی نیز گفته می‌شود، بسیار رواج پیدا کرد. در این دوره معمارانی چون مارکوف و شاگردانش بسیار اثرگذار بودند، ولی آنچه که در معماری آن روز ایران دیده می‌شود ترکیب معماری اروپایی به شیوه ای ایرانی است که معماری ایران را صاحب سبکی نو می‌کند. ساخت ساختمان پست را مهندس مارکوف آغاز کرد و مهندس مظلومیان که ایرانی بود به پایان رساند.

موزه پست و تلگراف تهران از ساختمان‌های مهم باغ ملی

بنای اداره‌ پست سابق(موزه‌ ارتباطات فعلی) در منطقه‌ای به نام میدان مشق(مارش) قرار دارد که اکثر ساختمان‌های آن به غیر از ساختمان وزارت جنگ سابق(متعلق به دوره‌ ناصری) مربوط به دوران قاجاریه تا پهلوی اول است. در ساختمان موزه مانند سردر باغ ملی و دیگر بناهای میدان مشق و هم عصر، مصالح یکسانی به کار رفته است. مصالح به کار رفته در قسمت‌های مختلف متفاوت است؛ از سنگ که در پی ساختمان به کاررفته تا آجر در اکثر نقاط بدنه و چوب در در و پنجره‌ها و سقف شیروانی استفاده شده است.موزه دارای سه ورودی در شمال، جنوب و شرق است که بخش شمالی در حال حاضر مسدود و قسمت شرقی نیز در حال بازسازی است. موزه‌ پست و مخابرات دارای دو طبقه و یک زیرزمین است که در این دو طبقه هشت غرفه قرار دارد و هرکدام به موضوعی خاص می‌پردازند.

  مسجد جامع ورامین یکی از مساجد جامع شاخص ایران

موزه پست و تلگراف تهران از ساختمان‌های مهم باغ ملی

طبقه اول موزه پست و تلگراف تهران

کتابخانه موزه:کتابخانه موزه شامل تعدادی کتاب و نشريات در زمينه تاريخچه پست و تلگراف و تلفن، تمبر و منابع قديمي از امور ارتباطات هنر، تاريخ و معماری و … به زبانهای فارسی، لاتين، فرانسوی و غيره وجود دارد که استفاده از اين کتابخانه برای علاقه‌مندان و پژوهشگران در اوقات بازديد از موزه امکانپذير است.
حياط مرکزی:حياط مرکزی برای برگزاری مراسمی از قبيل مراسم تمبر مشترک با ساير کشورها، نمايشگاههای موقت تمبر به مناسبتهای مختلف، و همچنين تصاوير تمبرهای مشترک انتشار يافته با ساير کشورها و ارگانهای داخلی و پاکتهای مهر روز و نيز آرم پستی کشورهای مختلف عضو اتحاديه جهانی پست (U.P.U) مورد استفاده قرار می گيرد.

غرفه وزرا: در این غرفه می توانید تصاویر وزیران پست ایران را از اول تا به امروز ببینید، علاوه بر این، تمبرهای مربوط به دوران قاجار از سال ۱۲۸۸ تا ۱۲۷۶ و تمبرهای دوره پهلوی از سال ۱۳۰۴ تا ۱۳۵۷ و جمهوری اسلامی تا به امروز در این غرفه نگهداری می شود.

غرفه اشیا پستی: در این غرفه انواع مهرها از مهرهای گرد گرفته تا مستطیلی وغلتکی؛ مهرهایی که در اداره پست های کشورهای دیگر استفاده می شود، دستگاه تایپ های قدیمی و عکس هایی از کارکنان اداره پست در دوران قاجار را دید.

سالن مرکزی: در این غرفه انواع وسایل ارتباطی قدیمی مثل ارابه ها، ماشین های ۳ چرخ را می توان دید. علاوه بر این، صندوق های پستی ای که در زمان قاجاریان استفاده می شده است در این غرفه به نمایش گذاشته است.

  جاهای دیدنی شهرستان ملارد

طبقه دوم موزه پست و تلگراف تهران

سالن تمبر بین الملل: در این غرفه می توان پاکت های ارسالی مخصوص نامه از کشورهای دیگر را دید، تمبرهای منتشری کشورهای عضو اتحادیه ی جهانی پست هم بخش دیگر به نمایش درآمده در این غرفه است.

غرفه صندوق های پستی کشورها: نمونه های جالب صندوق های پستی کشرهای دیگری مانند آلمان، برزیل، کانادا و سوئد را می توان در این غرفه تماشا کرد.

غرفه مخابرات: این بخش خود شامل ۲ غرفه ی جداگانه است که در غرفه ی اول می توان سوله های ارتباطی مختلف مثل مورس، دستگاه تلگراف، تله تایپ  فاکس را دید. در غرفه دوم اما دستگاه های مخابراتی مختلف مثل تلفن های مغناطیسی رو میزی به نمایش در آمده است.

چايخانه سنتی

دارای محيطی فرحبخش و با الهام از ساختار معماری سنتی ايجاد گرديده و برای پذيرايی از گروههای مختلف بازديد کننده و مقامات در نظر گرفته شده است.

فروشگاه

به منظور دسترسی علاقه‌مندان به آلبومهای تمبر و امور کارشناسی تمبر، کارت پستالها و پاکتهای مهر روز، در تمامی ساعات فعاليت موزه، آماده ارائه خدمات می باشد.

مسیر دسترسی:کنار سردر باغ ملی از سمت میدان مشق

منبع : eligasht،tripyar،titreshahr
نویسنده

یک نظر بنویسید