پل مارنان از جاذبه های اصفهان،که در دوره صفویه ساخته شده است، در امتداد خیابان خیام به خیابان وحید در طرف غرب شهر اصفهان، مجاور پارک سعدی و ناژوان، واقع شده که سواحل شمالی و جنوبی زاینده رود را به هم متصل می کند. شکل امروزی این پل با نمای ساختمانی عصر صفوی تغییر اساسی نکرده است ولی تعمیرات مکرری برای برپا نگاه داشتن آن صورت پذیرفته است. این پل را با نام های ماربین، سرفراز، ماربانان، مادنان نیز می شناسند.

پل مارنان اصفهان یادگاری از دوران صفویه

درباره قدمت ساختمان پل ماربان اصفهان باید اشاره کرد تاریخ ساخت این پل را منابع تاریخی به موارد متعددی نسبت می دهند به گونه ای که برخی شالوده های پل مارنان را به دوران ساسانی نسبت می دهند. اما آنچه که مسلم است از زمان های بسیار دور همچنان که پل جی یا پل شهرستان، واسطه اتصال شمالی ترین ساحل شهری زاینده رود به جنوبی ترین ساحل مقابل بوده است، پل مارنان نیز وجود داشته و واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی ترین قسمت شهر اصفهان بوده است و قصبات و روستاهای آباد و سرسبز ماربین از طریق پل مارنان (پل ماربانان و پل ماربین) به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رود خانه متصل می شده است.

پل مارنان اصفهان اکنون دارای هفده دهانه است اما در گذشته بیش از هفتاد دهانه داشته است که این دهانه ها با گذشت زمان تخریب و از بین رفته اند.

پل مارنان اصفهان یادگاری از دوران صفویه

وجه تسمیه پل مارنان

چند نظر در مورد وجه تسمیه پل مارنان وجود دارد که همگی نزدیک به واقع هستند و به همین دلیل به ذکر تمامـی این نظرات می‌پردازیم. نخستین نظر بر این اعتقاد است که نام این پل از مهربین اوستایی گرفته شده اسـت. قـرن‌ها قبل از ظهور زرتشت، معبد مهرپرستان بر فراز کوه سنگی قرار داشت. نام این کوه در دوره ساسانیان مهربین بود و در طول قرون اسلامی به ماربین معروف شد.
نظر دیگر نام مارنان را مرتبط با پیچ و خم زاینده رود در سمت مغرب اصفهان مـی دانـد، در غرب شهر رودخانـه زایندهرود به شکل مارپیچى وارد شهر می گردد که به همین جهت قریه مجاور رود در این قسـمت را مارنـان یـا ماریانان گفته‌اند، یعنی به شکل مار. و چون در همین محل این پل را ساخته‌اند، نام آن از نام قریه مارنان و پیچ و خمِ به شکل مارِ زاینده رود گرفته شده است. این پل، محله جلفا را به قریه مارنان اتصال می دهد. نظر دیگری که در مورد وجه تسمیه پل وجود دارد اشاره به نام دیگر پل یعنی سرفراز «دارد. ایـن پـل را سـرفراز هم نامیده‌اند. روایت است که در زمان شاه سلیمان صفوى یکى از ثروتمندان ارامنه این پل را ســاخت و بـه لقـب  سرفراز نایل گردید و مدتى هم به‌‌ همان نام سرفراز مشهور بود. البته طبق شواهد تاریخی این پل متعلـق بـه زمان پیش از صفویان است ولی در هر حال متمول ارمنیِ زمان شاه سلیمان صــفوی، آن را تعمـیر و مرمـت کـرده اسـت. اگرچه این پل قبل از زمان صفویه وجود داشته است، منتهى به سبب ازدیاد عبور و مرور که به دلیل جمعیت زیاد‌تر آن زمان بوده، پل فرسوده گشته و احتیاج به تعمیر و تجدید بناء داشته است و این مرمت توسط این ثروتمند ارمنــی انجام شده است.

  آشنایی با مقبره باباپیر ترک خوانسار (بقعه شیخ اباعدنان)

پل مارنان اصفهان یادگاری از دوران صفویه

گردشگرانی که به تماشایِ پل مارنان می‌روند، می‌توانند با قدم زدن بر روی پل، چشم‌اندازی زیبا را مشاهده کنند و با گرفتن عکس‌های سلفی از خود، یادگاری از سفر به اصفهان را در آلبوم ذهنشان ثبت کنند. پس از گشت‌وگذار بر رویِ پل، به تماشایِ دیگر یادگاری این شهر همچون پل خواجو بروید و با آثار به جای مانده از گذشتگان بیشتر آشنا شوید. این پل یکی از پل‌های تاریخی اصفهان به شمار می‌رود که قدم زدن بر روی آن می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظات را برایتان رقم بزند. به هنگام غروب و اوایل شب اطراف این پل، محل رفت و آمد مردم می‌شود که برای خوشگذرانی به آنجا می‌آیند.

منبع : citypedia،isfahancity،alaedin.travel
نویسنده

یک نظر بنویسید