جاذبه طبیعی چشمه تیزآب دماوند

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

شهرستان دماوند یکی از شهرستان های خوش آب و هوای استان تهران محسوب می شود که دارای چشم اندازهای طبیعی و بکری است که چشمه تیزآب در میان این جاذبه های طبیعی- به دلیل داشتن خواص درمانی- مشتاقان زیادی را به سوی خود جذب کرده است.منطقه تیزاب از جاذبه های دماوند،در فاصله پنج کیلومتری شمال شهر دماوند در محلی به نام دشتمزار قرار گرفته است. آب این چشمه تند و گس است و خواص فراوانی از جمله خاصیت درمانی دارد که جهت مداوای امراض پوستی و گوارشی استفاده می شود.

جاذبه طبیعی چشمه تیزآب دماوند

وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب، آب و هوای مطبوع و دلپذیری را برای علاقه مندان به تفریح و طبیعت دوستان بخصوص در فصل تابستان فراهم کرده است و هرساله عده زیادی از گردشگران برای بازدید از این منطقه خوش آب وهوا و کوهستانی مسیری طولانی را می پیمایند.

گس بودن و مزه خاصی که این آب دارد باعث شده است که جوی ها شکل خاصی پیدا کنند و حالتی گلی مانند به خود بگیرند.

برای رسیدن به این چشمه می توان از دل کوهها گذشت و صخره ها را پشت سر گذاشت، البته باید مجهز به برخی لوازم و وسایل کوهنوردی نیز بود، اما می توان از مسیر خاکی نیز با چند کیلومتر پیاده روی به چشمه رسید.

در انتهای راه چشمه ای از دل کوه می جوشد که خستگی راه را از تن بیرون می کند.

همچنین حدود 500 متر بعد از چشمه، آبشاری به ارتفاع 10 متر از میان سنگها بیرون می ریزد و صحنه بسیار زیبایی طبیعی را در انزار بینندگان قرار می دهد.

وجه تسمیه این چشمه به سبب ترش و خاص بودن مزه آب این چشمه است.

جاذبه طبیعی چشمه تیزآب دماوند

شهر دماوند با همه قدمت و تاریخ پیدا و پنهان آن منطقه ای خوش آب و هوا برای طبیعت دوستان است که حفظ این طبیعت خدادادی از جمله وظایف همه ما ایرانیان و گردشگران است تا بتوانیم این ودیعه الهی را برای دیگرانی که در آینده طالب چنین مناطقی هستند به یادگار و سلامت بگذاریم.

اطراف شهر دماوند کوه های متعددی از جمله در ضلع شمالی شهر دماوند خط الرأس کوه های ˈدوبرارˈ به طول 70 کیلومتر قرار دارد که دارای 14 قله بالای 4000 متری است که هر ساله شاهد انواع برنامه های کوهنوردی از گلگشت گرفته تا صعود زمستانی در این منطقه هستیم.

پشت این کوه منطقه مازندران قرار گرفته که در گویش محلی به این کوه «ماز» نیز گفته می شود.

در شمال غربی دماوند کوه تِل کمر (سرکورک) به ارتفاع 2800 متر قرار دارد.

این کوه به پایگاه کوهنوردی برای کوهنوردان قدیمی دماوند تبدیل شده است که از روی قله آن قله کوه دماوند را از نیمه می توان دید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما