چشمه ای که در ۸ کیلومتری شمال روستای برشنه از توابع بخش همایجان قرار دارد و از میان شکاف های کوه به آرامی بیرون می آید و چندمتر پایین تر از سرچشمه رودخانه ای خروشان به راه می افتد که هر تازه واردی را به هیجان می آورد.چشمه شش پیر که به آن دریاچه هم گفته می شود، در میان اهالی استان فارس، عروس دریاچه های ایران لقب گرفته است و مردم محلی آن را مقدس می دانند و هر سال در وقتی معین به کنار این چشمه می آیند و دعا می کنند.شش پیر به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز این روزها نه تنها به دلیل جاذبه های طبیعی چشمگیرش تبدیل به یک مکان گردشگری شده، بلکه با ماهی های کم نظیر و بزرگی که دارد، یک سایت غنی ماهیگیری برای گردشگران ماهیگیر هم به شمار می رود.

چشمه شش پیر یکی از جاذبه های طبیعی شیراز

آب شش پیر از جنوب شرقی سپیدان در مسیر کوهستانی به سوی دشت همایجان جریان می یابد و با استفاده از نهرهای سنتی به اراضی و باغ های همایجان انتقال داده می شود.رودخانه ای شش پیر پس از عبور از تنگ شش پیر و پیمودن راهی کوتاه وارد رودخانه شهر اردکان می شود.قسمتی از آب های شش پیر بعد از گذر از بند شهید طالبی ؛توربین برقی منطقه را به کار می اندازد.

حدود ۵۰۰ متری سرچشمه ۲۰ واحد پرورش ماهی،از آب های شش پیر بهره مند شده و ماهی قزل آلا پرورش می دهند.از استفاده و بهره مندی های ‌آب “شش پیر” که بگذریم مردم محلی منطقه از قدیم الایام شش پیر را مکانی مقدس می دانند که هر سال در وقتی معین به دیدن آن می آیند.

در حدود ۲۰۰ متری چشمه،در دل کوه نوشته ای حکاکی شده است که حکایت از توجه پادشاهان سلسه قاجار به این طبیعت زیبا دارد.

این چشمه سرچشمه اولین رودخانه شش پیر است و پوشش جنگلی و چشم اندازهای طبیعی این منطقه آن را به مکانی مناسب برای گردشگران تبدیل کرده‌است.

چشمه شش پیر یکی از جاذبه های طبیعی شیراز

دریاچه شش پیر به راستی که قدرت لایتناهی خداوند را می توان در پایه کوهی بزرگ در قالب چشمه ای پرآب مشاهده کرد.«شش پیر»، نامی است قدیمی برچشمه ای زیبا با آبی زلال و گوارا که از مهترین و پر آب ترین منابع آب سطحی دائمی در استان فارس محسوب می شود. اگر پای صحبت محلی ها بنشینید، برایتان افسانه های زیادی خواهند گفت از پادشاهانی که برای انتقال آب این چشمه و دریاچه به محل سکونتشان، چه کارها که نکرده اند و چه غلامانی که برای انجام فرمان شاهی هلاک نشده اند.

چشمه بلندی که از شکاف کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و چندین متر جلوتر، به دریاچه شش پیر می ریزد. اما افسانه ها به همین جا ختم نمی شوند. مردم محلی معتقدند که دریاچه شش پیر مثل یک دهان بلعنده آب را می بلعد و فرو می برد. به همین دلیل، هیچ شناگری از این آب زنده بیرون نخواهد آمد.امروزی ها دلیل بلعندگی این دریاچه را وجود شاخه ها و ریشه های زیاد در کف دریاچه می دانند که به دست و پای شناگران می پیچد و آنها را غرق می کند.دلیل بلعندگی دریاچه شش پیر هر چه که باشد، تابلوی هشدار دهنده کنار آن که غرق شدن شما را حتمی می داند، بهانه خوبی است که به تماشای زیبایی دریاچه قناعت کنید و برای آب تنی، سراغ چشمه ها و دریاچه های دیگری بروید.

بهترین فصل سفر

فصل بهار بهترین فصل برای سفر به چشمه شش پیر هست.کفش مناسب همراه داشته باشید زیرا اطراف سرچشمه زمین سنگریزه ای هست.

مسیر دسترسی

از شیراز به سمت شهرستان سپیدان میریم و قبل از رسیدن به شهر اردکان به جاده روستای برشنه وارد میشیم و بعد از گذشتن ۶ کیلومتر به چشمه میرسیم.

منبع : shiraze،shirazpicnic
نویسنده

یک نظر بنویسید