یکی از زیباترین و بکرترین تفرجگاه های شهرستان سمیرم و شهر ونک چشمه بزرگ۹۶ اینچی ناز ونک است این نگین ارزشمند و گوهر ناب در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک با جاده های خاکی و در ۳۶ کیلو متری شهر سمیرم  قرار دارد که با جلوه ای خاص کمر کوه ۲۰۰۰ متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند.
كوه دالان ونك به ارتفاع ۳۴۹۲ متر در فاصله حدود ۳۰ كیلومتری غرب سمیرم قرار دارد شهر ونك و چشمه ای زیبا موسوم به چشمه ناز در دامنه های شمالی آن واقعند. آب این چشمه از جاذبه های سمیرم،پس از پیوستن به رودخانه ای كوچك، كمی بعد به رودخانه پر آب موسوم به آب ونك می ریزد. رودخانه اخیر به سمت دشت ارمند پیش می رود تا در آنجا به كارون ملحق شود.

چشمه ناز از زیباترین و بکرترین تفرجگاه های شهرستان سمیرم

پوشش گیاهی و جانوری

البته که چشمه ناز بسیار زیبا و دیدنی است اما در کنار این چشمه، طبیعت بکر اطراف آن، تنگ دالان و تنگ ده، همچنین کوه‌های استوار آن باعث شده است این منطقه یکی از مناطق بکر استان اصفهان باشد. خوشبختانه با سفر به این منطقه می ‌توانید باغ ‌ها و جنگل ‌های انبوه که دارای درختان انجیر، بادام، بلوط، پسته، بید، بنه، پسته کوهی، گردو، زالزالک، سپیدار و … بوده و منظره چشمگیر و خارق‌العاده ‌ای را خلق کرده ‌اند، ببینید. این منطقه به دلیل شرایط آب و هوایی کوهستانی و وجود آب چشمه ناز یکی از مناطق مستعد برای رویش گیاهان دارویی است. علاوه بر تنوع بسیار بالای گونه‌ های گیاهی این منطقه بکر محل مناسبی برای زندگی گونه ‌های مختلف حیوانات از جمله خرس، سنجاب، گراز، گرگ و انواع پرندگان است.

  بنای تاریخی و کهن کاروانسرای بلاباد نایین

یکی از اتفاقات خوب در این منطقه، حفاظت از گونه ‌های جانواری موجود و شکار ممنوع بودن این منطقه است. چشمه ناز درست در مسیر صعود به قله دالان ونک قرار گرفته است. به همین دلیل در فصل بهار بسیاری از کوهنوردان با طی کردن مسیر چشمه ناز، خود را به این چشمه رسانده و بعد از کمی استراحت در کنار چشمه به سمت قله حرکت می ‌کنند تا بعد از ۵ الی ۶ ساعت کوه ‌پیمایی به قله دالان ونک برسند. این منطقه در بین کوهنوردان و طبیعت دوستان منطقه ای شناخته شده است و بسیار مورد توجه علاقمندان به جاذبه‌ های طبیعی قرار گرفته است.

چشمه ناز از زیباترین و بکرترین تفرجگاه های شهرستان سمیرم

مسیر دسترسی

برای رسیدن به این منطقه باید نخست به شهر ونک بروید و از آنجا راه چشمه را در پیش بگیرید؛ پس از عبور از روستای قلعه قدم، گردنه گلوار و گردنه نخودان به ونک میرسیم که فاصله زمانی آن نیم ساعت می باشد، از سمیرم تا ونک جاده آسفالت است. از داخل شهر ونک تابلو ها هدایت گر شما به سوی این منطقه نمونه گردشگری که در شش کیلومتری شهر ونک می باشد خواهند بود. برای رسیدن به چشمه ناز باید از رودخانه عبور کنیم، در طول مسیر لوله هایی که آب چشمه ناز را به ونک می رساند مشهود است. از ونک برای رسیدن به چشمه، باید حدود سه ساعت در ارتفاعات دالان کوه پیاده روی کنید. متاسفانه کمبود امکانات رفاهی در منطقه باعث شده است که سفر به این منطقه منحصر به فرد یک روزه باشد.

چشمه ناز از زیباترین و بکرترین تفرجگاه های شهرستان سمیرم

برای رسیدن به مرکز چشمه که زیباترین بخش آن است باید مسیری را از دل رودخانه عبور کنید. پس حتما لباس و کفش مناسب به همراه داشته باشید. به دلیل اینکه چشمه ناز در ارتفاع قرار دارد با رسیدن به آن می‌توانید بهشتی از دشت‌های اطراف را زیر پای خود ببینید.
خوشبختانه مسیر سمیرم تا ونک جاذبه ‌های دیدنی بسیاری مانند گردنه گله وار، روستای قلعه قدم و امامزاده زیدبن علی و گردنه نخدان داشته و مسیر رسیدن به ونک به اندازه ‌ای زیبا است که هرگز در مسیر احساس خستگی نخواهید کرد. در گذشته راه این چشمه بزرگ خاکی و ناهموار بود اما در سال های اخیر این جاده آسفالت شده و ماشین های سواری تا رودخانه چشمه ناز ونک راه را به راحتی طی می کنند.

منبع : tripyar،safarzon،isfahan.irib
نویسنده

یک نظر بنویسید