آشنایی با کاخ بردک سیاه در استان بوشهر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

کاخ بردک سیاه یکی از آثار تاریخی و دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است و در حاشیه رودخانه دالکی قرار دارد.در شهرستان برازجان آثار و بقایای 3 کاخ هخامنشی به نام‌های کاخ چرخاب، کاخ سنگ سیاه (که در بین اهالی به کاخ نظرآقا شهرت دارد) و کاخ بردک سیاه وجود دارد.

آشنایی با کاخ بردک سیاه در استان بوشهر

کاخ بردک سیاه، بعد از کاخ چرخاب بنا شده و فاقد ظرافت‌ها و ترکیب خاص رنگ‌های سیاه و سفید کاخ‌های برازجان و پاسارگاد است.در ساخت کاخ بردک سیاه از دو نوع سنگ سیاه و روشن استفاده شده و جنس و رنگ سنگ‌های استفاده شده در ساخت این کاخ در نوع خود منحصر به فرد است.

کاخ بردک سیاه که به گفته کارشناسان کاخ زمستانی داریوش اول هخامنشی بوده است در نزدیکی خلیج فارس واقع شده و در سال 1354 در کاوش‌های باستان شناسانه گروهی از باستانشناسان کشور به سرپرستی احسان یغمایی از زیر خاک بیرون آورده شد.

این کاخ که تالار مرکزی آن مشابه کاخ آپادانا و دارای 36 ستون بوده یکی از بناهای مهم تاریخی استان بوشهر و شهرستان برازجان است و در میان نخلستان‌های روستای درودگاه در محل تلاقی دو رودخانه شاپور و دالکی قرار گرفته است.

بقایای به جامانده از کاخ بردک سیاه که شامل پایه ستون‌ها و دیوار نگاره‌ای سیاه رنگ است به دلیل عدم محافظت و سهل انگاری در حال نابودی تدریجی است.

کاخ بردک‌سیاه از جاذبه های تاریخی برازجان،در سال 1380 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره 4042 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آشنایی با کاخ بردک سیاه در استان بوشهر

اکتشافات باستانشناسی کاخ بردک سیاه

گروهی کاوشگر در اوایل دهه هشتاد در یکی از آخرین مراحل کاوش در این کاخ هخامنشی چهار قطعه سنگین طلا که وزن کل آنها به سه کیلو و دویست گرم میرسد کشف کردند.کاربرد دقیق سه قطعه از این طلاها مشخص نیست اما برخی بر این عقیده‌ اند که ممکن است آنها روکش های زرین درهای چوبی تالار یا سنگ بنای کاخ باشند.
همچنین در میان این قطعات طلا، قطعه‌ ای وجود دارد که می ‌تواند قسمت بالای یک جام زرین هخامنشی باشد که زیر لبه آن خطی ساده حک شده است.
گفته می ‌شود قطعات طلای هخامنشی کاخ بردک سیاه حالتی چین ‌خورده داشته و در کنار یکی از پایه ستون‌ های تالار مرکزی این کاخ کشف شده‌ اند. به نظر میرسد که این چهار تکه طلا به عمد زیر یکی از پایه ستون‌ ها مدفون شده بود که باستان‌شناسان پس از 2500 سال آن را یافتند. این قطعات منحصر به فرد طلا بعد از کشف به میراث فرهنگی و گردشگری بوشهر تحویل داده شد.
لای این 4 تکه طلا هرگز باز نشد و هنوز به صورت امانی در بانک تجارت بوشهر نگهداری می‌ شوند. این درحالی است که این طلاها اهمیتی جهانی دارند و امکان دارد پس از بازگشایی حاوی نوشته‌ ای باشند.
همچنین کشف نقش برجسته‌ ای، احتمالا متعلق به داریوش، درست مشابه نقش داریوش در کاخ تخت ‌جمشید یکی از مهمترین دستاوردهای کاوش‌ های باستان‌شناسی در بردک سیاه بوده‌ است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید