کلک‌ چال از جاذبه های گردشگری تهران،نام یکی از قله‌های رشته کوه البرز مرکزی در شمال تهران است و امروزه یکی از تفرجگاه‌های اصلی کوهنوردان و مردم به شمار می‌رود.ارتفاع قله کلک‌چال از سطح دریا ۳۳۵۰ متر است. مسیرهای مختلفی برای صعود به قله وجود دارد که مهم‌ترین آنها را می‌توان مسیر پارک جمشیدیه دانست.طی مسافت از پارك جمشیدیه تا پناهگاه کلک‌چال در ارتفاع ۲۶۰۰ متری، زمانی حدود دو الی دو و نیم ساعت می‌برد. در پناهگاه و در كنار برج کلک‌چال كه سالیان دور محل استقرار گروه‌های پیشاهنگی بوده است، می‌توانید استراحت كنید یا به غذاخوری‌های بزرگ پناهگاه بروید. برای کوهنوردان باتجربه‌تر، صعود از مسیر پاكوب پناهگاه به سوی قله کلک‌چال پیشنهاد می‌شود.

کلکچال یکی از تفرجگاه‌های اصلی کوهنوردان

بهترین  فصل رفتن

در همه‌ فصل‌ها می‌توانیم به اینجا بیاییم. علتش این است که عرض مسیر بین پارک جمشیدیه و پناهگاه زیاد است و خطری ندارد. البته که در فصل سرما احتیاط زیادی لازم است و بدون کفش یخ‌شکن نمی‌شود بالا رفت.

وسایل مورد نیاز

باید لباس و کفش مناسب کوهنوردی، کوله‌پشتی، آب و غذای سبک بر‌داریم. زمستان بدون یخ‌شکن نباید آن‌طرف‌ها آفتابی شد.

کلکچال یکی از تفرجگاه‌های اصلی کوهنوردان

جاذبه‌های نزدیک

پارک جمشیدیه: برای رسیدن به کلکچال از پارک جمشیدیه رد می‌شویم. اما خوب است وقت بگذاریم و خود پارک را هم ببینیم.جمشیدیه، پارک کوهستانی خیلی قشنگی‌ست که در دهه‌۵۰ ساخته شده. طراحش معمار موزه هنرهای معاصر هم بوده و پر است از مجسمه‌های سنگی. درختان تنومند، آبشار مصنوعی، دریاچه‌ کوچک و پله‌های فراوانی که ریه‌هامان را به چالش می‌کشند، روز خوبی برایمان می‌سازند.

موزه تماشاگه زمان: موزه زمان در زعفرانیه و خیابان سرلشکر فلاحی قرار گرفته.از پارک جمشیدیه تا موزه زمان حدود ۳۵ دقیقه با ماشین فاصله است. در این موزه ساعت‌هایی از دوره‌های مختلف تاریخی می‌شود دید، مثل ساعت‌ آفتابی، آبی یا ساعت‌های جیبی قدیمی.

  آشنایی با مرکز همایش های اجلاس سران

کاخ موزه سعد‌آباد: از موزه زمان تا کاخ سعد‌آباد یک ربع پیاده‌ فاصله است و با ماشین ۵ دقیقه‌ای می‌رسیم. گذشته از محوطه‌ دیدنی کاخ، موزه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم ببینیم؛ مثل موزه خط میرعماد، موزه مینیاتور استاد حسین بهزاد،‌ موزه آب، موزه استاد فرشچیان، موزه ملت و موزه پوشاک سلطنتی. در محوطه‌ سعد‌آباد کافه و رستوران هم هست.ساعت بازدید از ۸ صبح تا ۵ و نیم بعدازظهر است.

منبع : snapptrip،safarzon
نویسنده

یک نظر بنویسید