کوه عون بن علی یکی از محبوبترین دیدنی های تبریز

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

کوه عون بن علی مشهوربه عینالی،کوه وآرامگاهی برفراز رشته‌ کوه سرخاب درشمال شهرتبریزاست.عینالی از سال۱۳۸۰ به بعدازکوهی خشک وخشن به کوهی باطبیعت سبزتبدیل شده وآرام آرام به تفرجگاهی زیباومکانی برای گردش وتفریح تبریزی هاتبدیل شد. این کوه از محبوبترین دیدنی های تبریز،به مجموعه ای ازقلل، تپه‌ها، دره‌هاو… گفته می شودکه بابلندی‌های سرخ فام به عینالی شهره دارد ومرتفع ترین نقطه آن۱۹۶۰مترازسطح دریا است.

کوه عون بن علی یکی از محبوبترین دیدنی های تبریز

تفریحات کوه عینالی در تبریز

 بقعه عون بن علی:در بالاترین نقطه ای که در کوه عینالی وجود دارد، مطابق با آنچه از روایات وجود دارد دو تن از پسران حضرت علی به نام های عون بن علی و زیدبن علی در آن دفن شده اند، از همین رو این منطقه برای تبریزی ها بسیار محبوب و مورد احترام است.

قدمت این آرامگاه به دوره‌ی ایلخانان بازمی‌گردد و از ۹ اتاق، ۶ گنبد، هشتی و ایوان تشکیل شده است و در دوره‌ی قاجار نیز به منظور جلوگیری از تخریب آن، در سمت شکالی اتاقی را احداث کردند.

کوه عون بن علی یکی از محبوبترین دیدنی های تبریز

برج یادمان شهدای گمنام:در کنار بقعه ی عون بن علی برجی برای زنده نگهداشتن یاد شهدای گمنام نیز ساخته شده است که ارتفاع آن به اندازه ای است که از قسمت های مختلف کوه قابل دیده است. نحوه ی ساخت این برج بر اساس سبک معماری آذری ها بوده و اشعاری از شاعر بزرگ ایران استاد شهریار بر روی آن نوشته شده است.

تله کابین تبریز:از مهمترین و محبوب ترین وسایل تفریحی در این منطقه تله کابین تبریز است که در بین مسافران بسیار محبوب و پر طرفدار است. در ابتدا این تله کابین در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد و با توجه استقبال بالایی که از آن شد قرار است در سه فاز این مجموعه تفریحی به بهره برداری برسد، تله کابین تبریز ۶ دکل دارد که در فاز نهایی قرار است به ۲۴ عدد افزایش یابد. هر کابین این تله کابین ظرفیت ۸ نفر را دارد و مسافتی که شما با آن طی خواهید کرد ۱۴۸۰ متر است.

ساعت کاری: از ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۳۰

کوه عون بن علی یکی از محبوبترین دیدنی های تبریز

زیپ لاین عینالی تبریز:بعد از تله کابین که عمده جذابیت این منطقه محسوب می شود، یکی دیگر از امکانات تفریحی در کوه عینالی در تبریز زیپ لاین است که تجربه ی یکی تفریح هیجان انگیز را برایتان فراهم می آورد و در فروردین ماه ۱۳۹۷ پس از ماه ها تاخیر نیز افتتاح گردید. زیپ لاین عینالی ۵۰۰ متر طول دارد و اختلاف ارتفاع دو نقطه ابتدایی و انتهایی آن به ۷۵ متر می رسد.

دریاچه مصنوعی داغ گلی:یک دریاچه ی مصنوعی در سمت غرب کوه عینالی در تبریز وجود دارد که حدود ۵۴ هزار مترمکعب مساحت دارد و در کنار آن امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری وجود دارد و اگر از بالا تماشا کنید چشم انداز بی نظیری را برایتان به وجود می آورد.

قایق سواری در دریاچه:در این دریاچه امکانات تفریحی آبی نظیر قایق سواری موجود است. شما می‌توانید از قایق موتوری یا قایق پدالی برای گشت و گذار در دریاچه‌ی عینالی استفاده کنید.

فضای سبز و جنگل کاری:فضای سرسبز و جنگل هایی که در مساحت ۵۶۱۲ هکتار در بخش های شمالی رشته کوه های عینالی به وجود آمده سبب شده اند تا محیطی برای گردشگران فراهم باشند تا در آن در کنار خانواده و دوستان پیک نیکی را فراهم آورندو ساعاتی را خوش باشند.

 رودخانه آجی چای :یکی از اصلی ترین جریان های آب در منطقه عینالی رودخانه آجی چای است، این رود تمام دره های شمالی کوه ها از سمت شرق به غرب را پوشش می دهد و رودی را که از کوه سبلان سرچشمه می گیرد را به دریاچه ارومیه می ریزد.

آبشار مصنوعی کوه عینالی تبریز:در نزدیکی ایستگاه اول تله کابین، آبشار مصنوعی ایجاد شده که نمای آن زیبایی طبیعت کوه عینالی را دو چندان کرده است. البته باید بدانید که این آبشار در بهار و تابستان آب دارد و پاییز و زمستان راه ورود آب به آن بسته می شود.

مجسمه عظیم قیچی ساز:یک مجسمه ی بزرگی هم از مردی که یک قیچی در دست دارد در پای کوه عینالی وجود دارد که نشانه ای از یکی از مشهورترین ورزشکاران ایرانی است که هیمالیا نورد بوده و تمام چهارده قله ی هشت هزار متری دنیا را زیر پا گذاشته است.

کوه عون بن علی یکی از محبوبترین دیدنی های تبریز

امکانات تفریحی کوه عینالی در تبریز

در منطقه ی تفریحی کوه عینالی در تبریز به منظور رفاه حال مسافران امکانات مختلفی نظیر بوفه، رستوران، پارکینگ، سرویس های بهداشتی، خط تاکسی و ون و همینطور آلاچیق و وسایل لازم برای کباب پختن نیز فراهم شده است. همچنین در نزدیکی بقعه ی عون بن علی یک سینمای ۶ بعدی وجود دارد که می توانید لحظات هیجان انگیزی را در آن تجربه کنید.

بهترین زمان بازدید از کوه عینالی

شرایط آب و هوایی سرد و کوهستانی تبریز باعث میشود تا در پاییز و زمستان روز‌های به شدت سردی را در آن تجربه کنید. مخصوصا در ارتفاعاتی مانند عینالی که درجه هوا به شدت کاهش پیدا میکند. برای تجربه بهترین لحظات در این کوه پیشنهاد می‌کنیم اواسط بهار تا اوایل پاییز را مد نظر داشته باشید. در این بازه زمانی نه تنها آب و هوا عالی می‌باشد، بلکه طبیعت منطقه کاملا سرسبز بوده و از مناظر زیبا در کنار تفریحات هیجان انگیز لذت خواهید برد.
از دیگر زیبایی‌های این منطقه گردشگری می‌توان به رودخانه آجی چای، آبشار مصنوعی و همچنین مجسمه یکی از ورزشکاران معروف به نام قیچی ساز اشاره کرد. ترکیب این زیبایی‌ها در کنار هم در نهایت کوه عینالی را به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری شهر تبریز تبدیل کرده اند.

آدرس: ایران،‌ استان آذربایجان شرقی، تبریز، بزرگراه پاسداران،‌ کوه عینالی

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید