آبشار اخلمد یا اخلومد در دو کیلومتری روستای زیبای اخلمد در اطراف شهرستان چناران استان خراسان رضوی در شمال شرقی کشورمان قرار دارد و از زیباترین آبشارهای این استان است. آبشار اخلمد از جاذبه های چناران، دو آبشار بلند است که در کنار هم قرار گرفته است و ارتفاع هر کدام از این آبشارها بیش از ۸۵ متر است. این گردشگاه طبیعی نزدیک مشهد که در ۸۴ کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار گرفته است یک گردشگاه با قدمت چند هزار ساله است.

جاهای دیدنی مشهد همراه با عکس

وجه تسمیه اخلمد

اما درباره اسم روستا هم نظرهای مختلفی هست. یک نظریه می گوید اخلمد از نظر لغوی اسمی فارسی است که هم اسم روستا است و هم اسم آبشاری که در این روستا قرار دارد است. یک نظریه دیگر این است که موقع حمله اعراب به خراسان مردم این سرزمین به این جا پناه می آوردند. خالد سردار عرب ماموریت داشت این دره را فتح کند مردم هم هر وقت سربازان خالد را می دیدند با صدای بلند فریاد می زدند خالد آمد خالد آمد و کم کم اسم این دره به اخلمد یا اخلومد تبدیل شد.

آبشار زیبا و دیدنی اخلمد

این روستا یکی از گردشگاه‌ها و مکان های تفریحی طبیعی است که گردشگران زیادی به آن جا سفر می کنند و از طبیعت زیبای آن و لطافت و هوای پاک این روستا و آبشار زیبایش لذت می برند. قدمت چند هزار ساله این روستا هم قابل توجه است. در حقیقت این روستا در دره‌ای در دل کوه های بینالود قرار گرفته است این کوه ها دنباله ی رشته کوه های البرز است. رشته کوههای اخلمد هم به کوههای بینالود وصل است.

آبشار اخلمد با دیواره های عمودی و بلند کوه های آن،‌ هوای پاکیزه و ییلاقی،‌ و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندی است که به همت و یا در زمان بایسنقر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است. باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است. کوههای اخلمد هم به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده هر سال سنگ نوردان، کوه نوردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کند.
در وسط این آبشار محل وسیعی وجود دارد که به تخت شاه عباس معروف می باشد. بعد از آبشار بزرگ، رودخانه ای به امتداد 2 کیلومتر بسیار تنگ و کوه های صاف و مرتفع می باشد که در آخر دره کوه منیژه با کوه فاراب به یکدیگر متصل شده و در انتهای رودخانه اخلمد است.
آهکی بودن جنس کوه های اخلمد باعث پیدایش حفره‌ های ژرف مدور در زیر این آبشار شده‌ است. این دره دارای دیواره‌ های صخره‌ ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می‌ باشد که یکی از بزرگترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران است. از دیواره‌ های معروف آن میتوان دیواره سفید، الله اکبر، عقاب و… را نام برد.

  کاروانسرای رباط شرف، از بارزترین شاهكارهای معماری

اخلمد، جدا از این آبشار، سه آبشار دیگر در ارتفاع‌های مختلف دارد که اطرافش را خزه و درختانی مثل بلوط و درختان خودرو پوشانده. آبشار دوم اخلمد با ارتفاع ۴۵ متری در یک کیلومتری آبشار اول قرار گرفته و آبشار سوم و چهارم در بالای آنهاست. جدا از خود آبشار،غار اخلمد هم با طول ۱۷ و نیم متر زیبایی‌ها را دوچندان کرده است. تخت برای نشستن و منقل برای درست کردن غذای محبوب ایرانی‌ها یعنی کباب فراهم است و شب را هم می‌شود یا به مشهد بازگشت، یا در اطراف رودخانه چادر زد و یا در یکی از خانه‌های روستایی ماند و صبح در جایی شبیه به بهشت از خواب بیدار شد.

جاذبه های روستای زیبای اخلمد 

بند اخلمد

غار اخلمد

دیواره های صخره ای با ارتفاع ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر

دیواره سفید

دیوار الله اکبر

چشمه منیژان

چشمه خواهش

آبشارهای فصلی و دائمی و دوقلو

کفترخان

و غیره …

منبع : tripyar،snapptrip،eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید