آبشار گرینه یکی از زیباترین آبشارهای مشهد

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

این آبشار که از جاذبه های گردشگری نیشابور محسوب می شود، در میان دره ای سرسبز به باغرود شهرت دارد جای گرفته است.این آبشار که ۶ کیلومتر از روستای گرینه فاصله دارد، در ۴۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان نیشابور، در ۱۴ کیلومتری شمال محور مشهد به نیشابور، در ضلع شرقی شهر توریستی دررود نیشابور و مکان زیارتی به نام قدمگاه، در دامنهٔ کوه واقع گردیده است. هرچند خود روستای گرینه یک روستای توریستی محسوب نمی شود اما دارای طبیعت زیبا و گسترده با دره های سبز و رودخانه ای چشم نواز با سرچشمه ها و انشعابات فراوان می باشد.

آبشار گرینه یکی از زیباترین آبشارهای مشهد

روستای گرینه

روستای گرینه دارای طبیعت گسترده، دره‌های سرسبز و رودخانه‌ای چشم‌نواز با سرچشمه‌ها و انشعابات فراوان است.

«گرینه» از واژه «گبرینه» به معنای محل زندگی زرتشتیان گرفته شده است و هم‌اکنون در محل قدیمی روستا (گرینه کهنه) آثار قدیمی همچون آرامگاه و حمام زرتشتی‌ها مشاهده می‌شود. این روستا در طول تاریخ خود چندین بار تغییر مکان داده و از محل قدیمی خود که به گرینه کهنه شهرت یافته، به محلی مرتفع در روی تپه‌ای در مجاورت مکان فعلی انتقال یافت و هم‌اکنون نیز در دامنه کوه قرار دارد.

در روستای گرینه محصولات زراعی مانند گندم، جو و نخود و درختان میوه‌ از جمله گیلاس، آلبالو، سیب و هلو به عمل می‌آید. زعفران یکی از محصولات مهم این روستا به شمار می‌رود و ریواس آن نیز از معروفیت خاصی برخوردار است.

این روستا دارای یک دره و رودخانه اصلی با دو انشعاب میباشد که انشعابات آن هم به نوبه خود دارای دره های فرعی دیگر می باشد. لازم به ذکر است که این انشعابها طول بیشتری از دره ی اصلی دارند و به ترتیب کلاغشون و مرغزار نامیده می شوند و از هر دو مسیر پس از عبور از خط الراس انتهای دره به روستاهای ازغد و دهبار و جاغرق می رسیم که مسیر عبور کوهنوردان و طبیعت گردان است و دره ی اصلی نیز در انتها به آبشار کوچکی به نام پای تخت می رسد و با عبور از کنار آن به تخت بالای آبشار و ارتفاعات بالا دست، خواهیم رسید.

گردشگران و کوهنوردان زیادی برای فتح قله قوچ گرد به این روستا و مکان سفر می کنند، ارتفاع این قله حدود ۳۰۰۰ متر می باشد. از دیگر مناطق طبیعی این روستا می توان به رودخانه مرغزار و منطقه بکر چوب بند اشاره کرد.

آبشار گرینه یکی از زیباترین آبشارهای مشهد

بهترین زمان بازدید از آبشار گرینه

اگر به عنوان یک مسافر برای بازدید ار آبشار گرینه در حال برنامه ریزی کردن هستید باید توجه داشته باشید که این آبشار در فصل زمستان و بهار جذابیت های فوق العاده ای دارد چرا که دمای هوا در این دو فصل بسیار مناسب است و شما می توانید ساعت های طولانی در کنار آبشار از فضا لذت ببرید.

اگر برای فصل پائیز و یا تابستان هوس کردید تا سری به آبشار گرینه بزنید در نظر داشته باشید که آب و هوای این دو فصل برای پیک نیک و گذراندن زمان طولانی کنار آبشار چندان مناسب نیست. چرا که در این دو فصل با افزایش دما و یا بارندگی های ناگهانی رو به خواهیم بود.

آبشار گرینه یکی از زیباترین آبشارهای مشهد

مسیر دسترسی

برای دسترسی به آبشار از روستای گرینه به سمت شمال حرکت کنید. پس از طی مسافتی در حدود ۱.۵ کیلومتردر دره رودخانه، به محل انشعاب رودخانه به دو بخش شمالی و شرقی خواهید رسید. ادامه مسیر دره شمالی به آبشار گرینه منتهی می شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما