بنای آرامگاه منسوب به ابوحبیب هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد که طبق برخی منابع از اصحاب حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بوده است، در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق مشهد در طرف جنوب جاده فریمان و در دامنه ارتفاعات امتداد یافته از رشته کوه بینالود قراردارد. آرامگاه خواجه مراد از جاذبه های مشهد، در ۳ کیلومتری جنوب آرامگاه خواجه اباصلت قرار دارد.

آرامگاه خواجه مراد جاذبه ای مذهبی با چشم اندازی زیبا

برخی منابع وی را از سرداران مأمون معرفی می کنند که از مدینه تا توس حضرت رضا (ع) را همراهی کرد و پس از شهادت آن امام اقدام به افشاگری علیه مأمون نمود و به دلیل این افشاگری در سال ۲۱۰ قمری کشته شد و برخی منابع دیگر او را حاکم خراسان در زمان هارون می دانند که در زندان مأمون توسط فضل ابن سهل کشته شده است. گویا تا سال هزار و سیصد قمری بنای چشم گیری بر فراز مدفن هرثمه بین اعین وجود نداشته که در تغییر و تحولات امروزی بنایی جدید جای آن را گرفته و تسهیلاتی از جمله اتاق های اقامت و زائر سرا، رستوران، فضای اداری، پارکینگ و بازارچه برای زائرین و مجاوران ایجاد نموده اند.

جاهای دیدنی مشهد همراه با عکس

اصل بنا، اتاق چهارگوشه‌اى به ابعاد ۴/۳۰×۴ متر است. محوطه آرامگاه خواجه مراد ، مجهز به رستوران ، سرویس بهداشتی و اتاق هایی برای اقامت مسافران می باشد. در ابتدای ورودی آرامگاه بازارچه ای است که در آن سوغات به ویژه صنایع دستی مشهد را به فروش می رسانند.

محیط آرامگاه چون در شکاف کوه و کنار یک چشمه آب قرار گرفته بسیار مصفا است و از فراز کوه های نه چندان بلند مشرف بر آن میتوان چشم انداز وسیعی از دشت مشهد را نظاره کرد. در کنار مقبره خواجه مراد که کوچک و ساده است مزار یکی از دراویش معاصر خراسان به نام ( حاج محمد علی سرابی ) ملقب به نور علی شاه خاکسار قرار دارد که در سال ۱۳۵۳ ه.ش از دنیا رفته است.

  معرفی شهر رباط سنگ

آرامگاه خواجه مراد جاذبه ای مذهبی با چشم اندازی زیبا

گنبد این بنا هرمی شکل بوده و بصورت یک پنج ضلعی می باشد که با شیروانی پوشیده شده است. اصل این بنا اتاقی ۴ در ۴.۵ متر است که در اطراف آن اتاقهایی به صورت جدا از هم، برای استراحت مسافرین در نظر گرفته شده است. این مقبره دارای ایوانی با آیینه کاری و دو گلدسته کم ارتفاع با کاشیکاری می باشد. در نماى شمالى، ایوان بزرگى به ارتفاع ۵ متر بنا شده که داراى تزئینات آیینه‌ کارى است. پشت‌ ایوان نیز با کاشى‌ هاى هفت‌ رنگ زینت شده است. بر فراز ایوان و دو سوى آن، دو گلدسته کم ارتفاع کاشى‌ کارى شده وجود دارد که به نماى ورودى جلوه خاصى بخشیده است.

منبع : citypedia،1mashhad
نویسنده

یک نظر بنویسید