همیشه اشیا، اتفاقات، خبرها و یا هر آنچه که اسرار آمیز باشد برای انسان ها جالب است، این موضوع از گذشته های دور صحت داشته و هنوز هم تغییری نکرده است. میل به کشف ناشناخته ها و حس کنجکاوی، یکی از عمیق ترین امیال هر انسان است، این اسرار آمیز بودن، به جاذبه های گردشگری هم سرایت کرده است! به احتمال زیاد تا حالا نام استون هنج را شنیده اید، بنایی بسیار پر رمز و راز و عجیب است که یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری آن و یکی از اسرار آمیزترین بناهای تاریخی جهان هم به شمار می رود.

نتیجه تصویری برای استون هنج در انگلیس

درباره استون هنج بیشتر بدانید

استون‌هنج در جنوب انگلستان، قرار دارد و یکی از بناهای بزرگ سنگی است که توسط مردم باستان در اروپا ساخته شده‌است.
این بنا در دشت سالزبری انگلستان واقع شده و پس از مایل‎ها عبور از تپه و دشت در ییلاقات انگلیس، منظره این بنای غیر عادی و عجیب، انسان را به سکون و حیرت وا می‌دارد که چگونه در این بنا از تخته سنگ‌های بسیار بزرگ که ارتفاع هریک ۶ متر و وزن هریک به حدود ۵۰ تن می‎رسد، استفاده شده است.

نکته حیرت‎آور دیگر اینجاست که این تخته سنگ‎ها به صورت یک دایره متحدالمرکز در کنار یکدیگر قرار گرفته‎اند چنانکه برخی می‎گویند حرکت دادن سنگ‌های عظیم الجثه به محل استقرارشان، یک کار بسیار بزرگ بوده است.
یک مطالعه نشان می‎دهد که یک هزار نفر در مدت ۳ هفته می‎توانستند فقط یک قطعه سنگی را به استون هنج حمل کنند که حتی با استفاده از چنین نیروی کار عظیمی، ساخت قسمت مرکزی بنا بیش از ۱۰ سال طول می‌کشد. البته تمامی اینها فرضیه ای بیش نیستند !

قلعه ویندسور ، بزرگترین قلعه مسکونی دنیا

نتیجه تصویری برای استون هنج در انگلیس

استون هنج و سه دوره‌ی تاریخی

پس از کاوش‌های باستان شناسی طولانی که در این منطقه پر اهمیت انجام شد سرانجام باستان شناسان اعلام کردند که بنای استون هنج در سه دوره‌ی زمانی مختلف ساخته شده است. به‌نظر می‌رسد این بنای مهم عصر نوسنگی در طی ۱۴تا۱۵ قرن رفته رفته تکمیل شده و چیزی حدود ۷۰ نسل در بنای آن دست داشته‌اند:

۱- استون هنج یک: رسم شیاری دایره‌ای با قطری ۱۰۰متری که سنگ هیل و سنگ‌های جلوس در این زمان استقرار پیدا کردند. (۳۱۰۰ پ.م)

۲- استون هنج دو: مرحله‌ای برای ایجاد دو حلقه از سنگ‌های کبود و ساخت دو شیار که به کوروسوس معروف‌اند. (حدود ۲۶۴۰ تا ۲۴۸۰ پ. م) بخش زیادی از سنگ‌های کبود دزدیده شدند.

۳- استون هنج سه: برپایی ستون‌های سه سنگه (۲۴۷۰ تا ۲۲۸۰ پ. م)

نتیجه تصویری برای استون هنج در انگلیس

استون هنج و کاربردش

رازی که پس از سال‌ها بررسی، افسانه شناسی، کندوکاو منابع و… هنوز هم فاش نشده این است که واقعیت استون هنج برای چه کاربردی بنا شده است. در این‌که دشت سالزبری مکانی برای برگزاری مراسمات آئینی بوده بسیاری از منابع شکی ندارند اما همچنان نمی‌توان به صراحت بنا کرد که این بنای عجیب صرفا برای انجام مراسمات مذهبی و امور رصدخانه‌ای بنا شده یا به همان افسانه‌های محلی باز می‌گردد.

نتیجه تصویری برای استون هنج در انگلیس

استون هنج ، رصدخانه‌ای برای مردم باستان

یکی دیگر از نظریاتی که در خصوص ساخت این بنای عظیم مطرح شده است کاربرد رصدخانه‌ای آن است. براساس نظر ستاره شناسان این بنا رصدخانه یا تقویمی دقیق و پیچیده بوده که مردم برای پیش بینی حوادث و تغییرات جوی و امور ستارگان استفاده می‌کرده‌اند.

صبحانه و غذاهای سنتی انگلیس که نباید آن ها را از دست بدهید

با وجود بررسی‌ها و کشف ارتباطات منطقی و ریاضی در اجزای این سازه می‌توان این نظریه را موثق‌تر از سایر نظریات دانست و گفت مرد کشاورز این دشت برای یافتن زمان‌های مناسب کاشت و برداشت از سازه استفاده می‌کرده‌اند.

ثبت جهانی اثر رمزآلود

رفته رفته با گذر زمان نام استون هنج بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاد و در قرن بیستم بر تعداد کسانی‌که از این اثر بازدید می‌کردند و به دنبال کشف رازهای آن زیر دالان‌ها قدم می‌زدند بیشتر شد. به همین دلیل برخی امکانات رفاهی برای مسافران در نظر گرفته شد و مدتی بعد این اثر مرمت شد.

در ۱۹۸۴ گروه مطالعه‌ی استون‌هنج تشکیل شد و در سال ۱۹۸۶، یونسکو استون‌ هنج و محوطه اطرافش را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرد.

???? : miteu،safarzon
نویسنده

یک نظر بنویسید